Tophane Rotary Kulübü’nün geleneksel bisiklet turu

Tophane Rotary Kulübü’nün bu yıl 13.’sünü düzenlediği Geleneksel Bisiklet Turu, Tophane Saltanat Kapısı’ndan başlayıp Mudanya Mütareke Meydanı’nda son buldu. 7’den 70’e 1000’in üzerinde katılımcı “ Çevre ve Barışa Pedalla” temasıyla yollardaydı.

Tophane Rotary Kulübü’nün geleneksel bisiklet turu

Tophane Rotary Kulübü’nün gelenekselleştirdiği ve Tophane Rotaract Kulübü, Nilüfer Belediyesi, Nilüfer Kent Konseyi, Mudanya Belediyesi, Mudanya Kent Konseyi ve Bisiklet Federasyonu'nun paydaşı olduğu etkinliğin startını Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem verdi. Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ise finalde bisikletçileri karşıladı.

Tophane Rotary Kulübü 2021-2022 Dönem Başkanı Erdoğan Nadir,” Çevre ve Barışa Pedalla” temasının son dönemde yaşanan sel, yangın felaketi, covid pandemisi, savaşlar ve mülteci sorunu çerçevesinde belirlendiğini vurguladı. Başkan Erdoğan Nadir, amaçlarının, karbon ayak izinin azaltılması için bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması, sürücülerin de bisiklet kullanıcılarına karşı daha dikkatli olmalarını sağlamak konusunda farkındalık yaratmak olduğunu bildirdi.

Bisiklet Federasyonu Bursa İl Temsilcisi Nuri Tutal, yolların sadece motorlu araçlara değil, bisikletlere de ait olduğunu, her yıl yüzlerce bisikletlinin yollarda hayatını kaybettiğini ve bisiklet sürücülerinin fark edilmesi gerektiğini vurguladı. Tutal, yarış başlarken katılımcılara dikkat edilmesi gereken kuralları da hatırlattı.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, yıllardır bu organizasyona destek verdiklerini, bisikleti bir ulaşım alternatifi olarak gördüklerini söyledi. Başkan Erdem, pek çok ilden daha fazla bisiklet yoluna sahip olan Nilüfer’in bisiklet ağını daha da genişletmek için çalıştıklarını da belirtti.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ise “ barış ve çevre temaları Mudanya’ya çok yakışıyor. Bu temanın seçilmiş olması bizi çok mutlu etti. Bu farkındalıkları yaymalıyız. Katılan ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederim “diye konuştu.

Güvenlik kurallarına büyük önem verilerek gerçekleştirilen ve herhangi bir kaza ya da olumsuzluğun yaşanmadığı organizasyonun sonunda yapılan çekilişte katılımcılara 3 bisiklet, 30 adet kask hediye edildi. Etkinlik Mudanya Belediye Bandosu ve Roman Müzik Grubu’nun müzik şöleni ile son buldu.

YORUM EKLE

banner75