TEB ve TİM`den ihracatçıya destek

İhracatçıları desteklemek amacıyla Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile TEB arasında önemli bir protokol imzalandı. Anlaşma kapsamında ihracatçılara piyasa oranlarının altında faiz oranlarıyla 350 milyon dolara varan destek sağlanacak.

TEB ve TİM`den ihracatçıya destek

Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ihracatçı firmaların finansman ihtiyacını karşılamak için işbirliği protokolü imzaladı.

İşbirliği kapsamında TEB 300 milyon dolar, TEB Faktoring ise 50 milyon dolarlık kaynak ayırdı. Faiz oranları ise euro için azami yüzde 4, dolar için ise yüzde 7 olacak. Eximbank’a verilen kısa vadeli teminat mektupları komisyon oranıysa yüzde 1 ile yine piyasa oranının altında kalacak.


TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, “Dış ticaret yapan firmalara yıllardır sunduğumuz finansal destekler ile ürün ve hizmetlerimizi, TİM ile imzaladığımız protokol kapsamında, piyasaortalamasının altında faiz oranları ve Eximbank’a verilen kısa vadeli teminat mektubu komisyon oranıyla daha avantajlı bir paket olarak TİM üyelerine sunuyoruz. 2019 yılının bu ilk günlerinde attığımız adımla ülkemiz için ihracat seferberliğine desteğimizi artırıyoruz. TEB olarak ihracata verdiğimiz destekle Türkiye’nin dış ticaret bankası olmayı hedefliyoruz” dedi.

TİM Başkanı İsmail Gülle ise açıklamasında “Stratejik partnerimiz TEB ile yarattığımız bu finansman kaynağı ihracata ve ihracatçıya büyük katkı sağlayacak." ifadelerini kullandı.

Türkiye 2018 yılını hedeflenen 170 milyar dolar ihracatla tamamlarken bu yıl başta büyüme olmak üzere ülke ekonomisine katkı sağlayacak en önemli faktörlerden biri yine ihracat olacak.

YORUM EKLE