TCMB'nin enflasyon tahmini yükseldi

Yılın 3. enflasyon raporunun sunumunda konuşan TCMB Başkanı Kavcıoğlu "Para politikası kararları küresel ekonomide belirgin yavaşlama olasılığını güçlendirdi" dedi. Kavcıoğlu Türkiye ekonomisinin üretim, ihracat ve istihdamı artırmayı merkeze alan bir dönüşüm sürecinde olduğunu belirtti. Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 42.8'den yüzde 60.4'e revize edildi. 2023 sonu için enflasyon tahmini de yüzde 12.9'dan yüzde 19.2'ye yükseldi.

TCMB'nin enflasyon tahmini yükseldi

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu yılın 3. enflasyon raporu sunum toplantısında konuştu.

Yılın ikinci çeyreğinde gerçekleşen jeopolitik riskler ile pandemiden kaynaklanan aksamaların küresel iktisadi faaliyeti olumsuz etkilediğini belirten Kavcıoğlu "Para politikası kararları küresel ekonomide belirgin yavaşlama olasılığını güçlendirdi. Emtia fiyatları bir miktar geriledi, tedarik süreleri kısaldı. Küresel enflasyondaki güçlü seyir devam etmektedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan enflasyon tahminleri son 25 yılın en üst seviyelerine ulaşmıştır" dedi.

Kavcıoğlu açıklamalarına şöyle devam etti:

-Cari dengede çevrimsel etkilerden arındırılmış iyileşme devam ediyor.

'EKONOMİ DÖNÜŞÜM SÜRECİNDE'

-Küresel emtia fiyatları normalleşme eğilimine girdiğinde, ekonomimiz cari fazla verme kapasitesine ulaşmış olacaktır, bu durum Türkiye ekonomisi için yöne bir dönemin başlangıcına, kısa vadeli finansman ihtiyacının asgariye indiği ihracata dayalı büyümeye işaret ediyor.

-Türkiye ekonomisi üretim, ihracat ve istihdamı artırmayı merkeze alan bir dönüşüm sürecindedir.

-Mayıs ayında Sanayi üretimi yıllık bazda 9.1 oranın güçlü bir artış kaydetmiştir.

'MAKİNE YATIRIMLARINDA BÜYÜME'

-Yatırım harcamaları sağlıklı ve sürdürülebilir olarak sağlıklı bir çerçevede devam etmektedir. Makine yatırımları istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyor.

-İkinci çeyrekte iç talep yataya yakın seyrederken, sanayi üretimi dış talebin de etkisiyle gücünü korumuştur.

-Sanayi üretiminde gözlenen artış imalat sanayinin geneline yayıldı. Güçlü ekonomik büyüme kapasite kullanım oranlarına da yansımaktadır.

'İSTİHDAM AÇIĞI YÜKSEK SEVİYELERDE'

-Göstergeler ilave kapasite işaret etmekte ve yatırım talebini desteklemektedir. Kapasite artışları son dönemde yatırım iştahı yüksek olan firmaların bulunduğu sektörlerde daha da belirgin olarak ortaya çıkmaktadır. Eğilimin yatırım malı üreten ve ihracatçı sektörler başta olmak üzere güçlendiğini gözlüyoruz.

-Toplam istihdam edilen kişi sayısı tarihsel yüksek seviyelere ulaşmıştır. İstihdam açığı halen yüksek seviyelerde seyrediyor.

ENFLASYON TAHMİNLERİ YÜKSELDİ

Kavcıoğlu Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 42.8'den yüzde 60.4'e revize edildiğini duyurdu.

2023 sonu için enflasyon tahmini yüzde 12.9'dan yüzde 19.2'ye yükselirken, 2024 sonu için tahmin yüzde 8.8 oldu.

YORUM EKLE

banner80

banner84