‘Tank Palet Fabrikası'nın satılması asla söz konusu değil’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Tank Palet Fabrikamızın satılması yani mülkiyetinin devri, asla söz konusu değildir. Fabrika arazisindeki her türlü taşınmazın üretim, bakım ve onarımda kullanılan her türlü teçhizatın mülkiyeti devlete aittir ve öyle kalacaktır'' dedi.

‘Tank Palet Fabrikası'nın satılması asla söz konusu değil’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da Tuzla Tersanesi'nde Test ve Eğitim Gemisi Ufuk (A-591) Denize İniş Töreni'nde konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Tuzla Tersanesi günden güne ülkemizin ifithar kaynaklarından biri haline dönüşüyor. Son 16 yılda yaklaşık 2000 geminin onarımı yapıldı. Türk gemicilik sanayi üzerindeki ölü toprağını silkeleyerek son 16 senede yeniden şaha kalkmıştır. Türkiye gemi sanayiinde kendinden söz ettiren bir konuma ulaşmıştır.

1,5 yıl önce denize indirdiğimiz Kınalıada Korveti'nin ardından Ufuk Korvetini de denize indirmenin mutluluğunu yaşayacağız. 99,5 metre tam boyu, 14,4 metre azami genişliği 2400 ton deplasmanı ve 3,6 metre su çekimiyle Ufuk Korveti alanının liderlerinden olmaya namzet bir gemidir.

Yaklaşık 8600 kilowat toplam güç ile 18 knot azami sürate ulaşabilen gemi 10 tonluk bir helikopter için platforma da sahiptir. Ufuk Korveti ağır iklim şartlarında 45 gün kesintisiz seyir ayaparak tehditleri tespit edebilecek. Ufuk Korveti'nin elektronik, test ve eğitim sistemleri ASELSAN tarafından sağlanacaktır. Bunun yanında Ufuk korveti; milli imkan ve kabiliyetlerle üretilen ülkemizin ilk istihbarat gemisidir.

Tank Palet Fabrikamızın mülkiyetinin devri söz konusu değil. Fabrika devlete aittir. Arazideki her türlü taşınmazın mülkiyeti devlete aittir. Alımı yapan firma; yüzde 50'si Katar, yüzde 50'si Türkiye ortaklığı olan bir firmadır. 40-50 milyon dolarlık yatırım yapılmak suretiyle bu fabrika elden geçirilecektir. Fabrikayı çok daha güçlü ve verimli hale getireceklerdir."

YORUM EKLE

banner69

banner75