Sezgin Baran Korkmaz’ın izleri Bursa’ya uzanmış

Avusturya'da tutuklu bulunan Sezgin Baran Korkmaz'ın hangi ülkeye iade edileceği merakla beklenirken enBursa.com Yazarı Yüksel Baysal, yine gündem yaratacak bir yazı kaleme aldı. Paralar Kestel’de kurulu bulunan hangi fabrika üzerinden temizlendi? Türkiye'de gündem olan bir skandal Bursa'ya nasıl uzandı?

Sezgin Baran Korkmaz’ın izleri Bursa’ya uzanmış

enBursa.com yazarı Yüksel Baysal, yazısında dikkat çeken bölümlere yer verdi.

İşte Baysal'ın "SEZGİN BARAN KORKMAZ'IN İZLERİ BURSA'YA UZANMIŞ" başlıklı yazısı...

“1986'dan beri ticaret yapan babamla birlikte ticaret yaparım. Strafor üretimi yapmaktaydık. Maddi durumumuz 2009'da bozulmaya başladı. O tarihlerde 24 yaşımda olduğumdan ve babamı düştüğü darboğazdan çıkarmak için çareler aramaktaydım. Bu amaçla arkadaşım olan Ferman Toprak ile görüştüm. Ferman, bana avukat bir tanıdığını, isminin Sezgin Baran Korkmaz olduğunu söyledi. İstersem bu avukata yönlendirerek yardım edebileceğini söyledi. Teklifi kabul ettim. Birkaç gün sonra Sezgin Baran Korkmaz'ın Şişli'deki ofisine gittim. Kendisi ile tanışmam bu şekilde oldu. Yaşadığımız maddi sıkıntıları kendisine anlatınca bana yardımcı olacağını söyledi ve birkaç gün sonra Ankara Sincan'da bulunan fabrikaya gelerek kendisinin aslında avukat olmadığını, fakat bana ve aileme yardım edeceğini söyledi.

Çözüm olarak da benim, kendisinin alacaklı olduğu 300 bin lira bedelli bir senet imzalamamı, bu senedi icra takibi başlatarak fabrikamızda bulunan üretim makinelerini alıp Bursa Kestel'de kurduğu Komak Isı Yalıtım Şirketi bünyesinde çalıştıracağını ve bu şirkette üretim yaparak borçlarımı kapatacağını söyledi. Her ne kadar babam bu duruma şiddetle karsı çıksa da babamı ikna ederek teklifini kabul ettim. Sezgin'in önerisi doğrultusunda makinelerimiz alınarak Bursa'ya götürüldü. Birkaç ay üretim yapıldıktan sonra Sezgin beni aradı ve fabrikada yangın çıktığını söyledi.

Fakat kesinlikle umutsuz olmamamı, çoğunu da kuracağı fabrika ile tekrar üretim yapacağını anlattı. Bir süre sonra Çorlu'daki fabrikada da yangın çıkınca, Sezgin Baran Korkmaz'ın art niyetli olabileceğini düşündüm. Fakat yine de kendisi ile ara ara görüşmeye devam ettim. Bu süreçte maddi sıkıntılarımızdan dolayı kendisini sıkıştırdığımdan parça parça ödemeler yapmaktaydı. Bu ödemeler sayesinde rahat nefes almaya çalışıyorduk.”

 

****


SBK Holding’e açılan kara para davasının sanıklarından Bereket Öner’in ifadesinden bir bölüm sundum size…Ki, Bereket Öner bu ifade nedeniyle 29 Nisan 2021 günü Ataşehir’de silahlı saldırıya uğradı.

Bereket Öner polise verdiği ifadede silahlı saldırıya uğramasının sorumlusu olarak Sezgin Baran Korkmaz’ın yanı sıra Bedirhan Esenlik’i gösterdi.

****


Peki kimdir Bedirhan Esenlik?

Cumhuriyet gazetesinden Miyase İlknur’a konuşan Bedirhan Esenlik, çok ilginç şeyler söyledi:

“Mal varlığının kaynağını sorduğumuzda Esenlik, dedelerinin seyyid olması nedeniyle Osmanlı döneminde 7 köyün ailesine bağışlandığını, aileden kalan varlıkları ile kuyumculuk, çeşitli sektörlerde Yalova, İstanbul ve Bursa’da şirketleri olduğunu, Cavit Çağlar’la Olay TV’de ortaklığı bulunduğunu belirterek Cefi Kamhi villasını alması konusunda da ‘Cefi benim iyi arkadaşımdır. Benim ofisimden çıkmazdı. Borcuna karşılık bir miktarını almıştım ve geri kalanını da icradan aldım’ dedi.”


 

****


Bunu okuyunca hemen Olay Medya Genel Müdürü Mehmet Ali İnan’ı aradım.

“Külliyen yalan. Televizyonun tüm hisseleri bizde. Televizyonun kuruluşunu ben yaptım. Ben varım, Ahmet Açıkel var, 1995 yılında yaptım. Hiç böyle bir isim olmadı, ilk kez duydum. Ticaret sicilde kayıt var, düğmeye basarsan çıkıyor.”

SEZGİN BARAN KORKMAZ’IN İLK KARA PARA TRAFİĞİ BURSA KESTEL’DEN!

Sezgin Baran Korkmaz’la ilgili ayrıntılı bir yazı kaleme alanlardan biri de Karar yazarı Yıldıray Oğur oldu.

İşin özeti şu…

Amerika’da devleti dolandıran bir ekip, Ermeni kökenli Termendzyan (sonradan Aslan Dermen adını alan) üzerinden Sezgin Baran Korkmaz’a parayı aktarıp akladılar.

Bunu da Türkiye’de batık şirketleri alıp düzlüğe çıkarmak şeklinde yaptılar.

Önce para trafiğinin nasıl başladığını, Sezgin Baran Korkmaz’ın yakınında bulunan Bereket Öner’in ifadesinden öğrenelim:

“Sezgin Baran Korkmaz ile İstanbul'daki Les Ottomans otele sık sık gitmeye başladım. Otelde Maher adında konsiyej müdürü bir kişi ile Karslı olduğunu hatırladığım Ayhan isimli bir kişi vardı. Bu kişiler, adını Levon Termenzhyan olarak bildiğim ve çok zengin olduğunu duyduğum kişiyi Sezgin Baran Korkmaz ile tanıştırdılar. Korkmaz, Termenzhyan'la tanışınca kendisinin işleri iyi olan bir iş adamı olduğunu büyük yatırımlar yaptığını söyledi. Böylece Sezgin ile Levon tanışmış oldu. Tanışmadan bir süre sonra Levon, ABD'ye geri döndü. Kısa bir süre sonra da Korkmaz ve eşi Gökçen Korkmaz da ABD'ye gitti. ABD'de bulunduğu esnada beni görüntülü olarak arayarak çok büyük para kaynağı bulunduğunu bundan sonra çok zengin olacağını söyledi. ABD'den döndükten sonra Levon isimli şahıs tekrar Türkiye'ye geleceği esnada Korkmaz'dan hesap numaralarını isteyerek para göndereceğini söyledi. Ve böylece aralarındaki para trafiği başlamış oldu.”

****


İşte bu paralar Kestel’de kurulu bulunan Komak Isı Yalıtım Sistemleri Sanayi Ve Ticaret. Ltd. Şti. Ahmet Vefik Paşa Mah. Hünkar Cad. 8 adresinden temizlendi:

“Kingstonların şirketi Washakie Energy ve Termendzhyan’ın şirketi Noil Energy’den Korkmaz’ın şirketi Komak Isı Yalıtım’a gelen para daha sonra muhasebede ‘makine ve teçhizat alımı’ için ‘verilen sipariş avansı’ olarak ABD’de Speedy Lion şirketinin hesabına ‘alınan sipariş avansı’ olarak gönderiliyordu. Speedy Lion Fuels şirketinin sahibi de Levon Termendzhyan’ın kardeşi Grigor Termendzhyan’dı.”KESTEL’DEKİ FABRİKAYA DA EL KONULMASI İSTENDİ!

Ve dün Sezgin Baran Korkmaz ABD’nin talimatıyla Avusturya’da gözaltına alındı.

Ayrıca ABD Utah eyaleti başsavcılığı Sezgin Baran Korkmaz’ın mal varlıklarına el konulmasını istedi.

Bu mal varlıkları arasında Bodrum’daki Kervansaray Otel de var, Kestel’deki Komak Isı Yalıtım da…

El konulması istenen mal varlıkları sayılırken, Kestel’de kurulu bulunan Komak’la ilgili şu ayrıntıya da yer verilerek talep edildi:

“-Türkiye’deki Komak Isı Yalıtım Sistemleri Sanayi Şirketine Lev Aslan Deren’in sahip olduğu enerji şirketi Washakie tarafından 31 Aralık 2013 tarihinde gönderilen 4 milyon dolar tutarındaki havale

-Türkiye’deki Komak Isı Yalıtım Sistemleri Sanayi Şirketine Lev Aslan Deren’in sahip olduğu diğer enerji şirketi Noil Energy tarafından 13 Ocak 2016 tarihinde gönderilen 3 milyon 810 bin dolar tutarındaki havale…”

****


Sonuç olarak, Türkiye’de hangi pis iş olsa, ucu mutlaka Bursa’ya da değiyor.

Bir şekilde ya merkezi burada oluyor ya da Bursa üzerinden yürüyor bazı işler.

Sezgin Baran Korkmaz’daki durum da bu…

YORUM EKLE