Sarıbal: Tarımın değerini bilmek için aç mı kalmak gerekiyor?

CHP Bursa Milletvekili ve PM Üyesi Orhan Sarıbal, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’nin tarımın ihracat getirisinin azlığından yakındığını hatırlatarak, “Tarımın ve ona bağlı olarak gıdanın önemin ortaya çıktığı bir dönemde bir bakan yardımcısı tarım arazilerinin yeterince hızlı bir şekilde sanayiye açılmamasından yakınıyor. Tarımın değerini bilmek için insanların aç kalması mı gerekiyor” diye tepki gösterdi.

Sarıbal: Tarımın değerini bilmek için aç mı kalmak gerekiyor?

CHP’li Sarıbal, Mecliste düzenlediği basın toplantısında AK Parti iktidarı döneminde 31 milyon dönüm tarım arazisinin üretimden çıktığını, bunun büyük bölümünün de yol, köprü, baraj, havaalanı, sanayi alanı gibi inşaata açılarak bir daha dönmemek üzere kaybedildiğin kaydetti. Aynı dönemde uygulanan yanlış tarım politikaları sonucu çiftçinin üretimden uzaklaşarak şehirlere göçtüğünü, mülksüzleştiğini ifade eden Sarıbal, “Bu yanlış politikalar nedeniyle ülkemiz, bazı meyve türleri dışındaki, strateji ürünler de dediğimiz birçok tarımsal üründe dışa bağımlı durumda. Gıda egemenliğimiz ve gıda güvenliğimiz, büyük oranda, bugün yabancı ülke ve şirketlerin ellerine terk edilmiş durumda” dedi.

Özellikle pandemi döneminde ve sonrasında çıkan ve halen devam eden Rusya-Ukrayna savaşında gıdanın ne kadar önemli olduğu, tarımın bu nedenle ne kadar vazgeçilmez olduğu bir kez daha ortaya çıkardığını ifade ede Sarıbal, şöyle devam etti:

“Durum bu iken Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede; Endüstri Bölgeleri Yasası’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Teklifi’nin TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’ndaki görüşmelerinde “Bir sanayicinin zulüm mertebesinde neler çektiğini söylememiz lazım. Almanya orman bile olsa, tarım alanı bile olsa sanayiye çeviriyor, hiç gözünün yaşına bakmıyor. ‘Tarım tarım’ diye bağırıyoruz, çağırıyoruz da sonunda bize getirdiği para 50 milyar dolar; sanayinin getirdiği para şu anda 300 milyar dolar" diyerek, tarım arazilerinin sanayiye açılmasının engellenmesinden yakınabiliyor.

Yukarıda da dediğim gibi aslında yasal koruma altında olduğu halde “kamu yararı” denilerek milyonlarca dönüm tarım arazisi yok edildi. Ama anlaşılan AKP’nin bürokratlarına bu kayıp yeterli gelmiyor. Meclisteki komisyonda Tarım ve Orman Bakanlığını “daha fazla tarım arazisinin sanayi yatırımlarına peşkeş çekilmediği” için şikâyet ediyor.

Bu anlayış, bir önceki Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “paramız var ki ithal ediyoruz” söylemi Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’de vücut bulmuş halidir. Tarımı küçümseyen bir bakış açısına sahiptir.

Tarımın değerinin anlaşılması için daha ne olması gerekiyor.

Bugün gıda kriziyle yüz yüze kalmış vatandaşların açlıktan ölmesi mi isteniyor?”

Sarıbal, konuşmasının son bölümünde Bursa Karacabey’de arazilerine el konulan Hürriyet köyü sakinlerinin sorununu dile getirdi.

YORUM EKLE

banner80

banner75