Sakarya’ya Mega OSB

Türk sanayisinin merkez üssü Doğu Marmara’nın en büyük organize sanayi bölgesi, Sakarya Ferizli’de kuruluyor. İki yıl gibi kısa bir sürede tüzel kişilik aşamasına gelen “Mega OSB”de, 400 sanayi kuruluşu 25 bin istihdamla nitelikli üretim gerçekleştirecek.

Sakarya’ya Mega OSB

İstanbul’da aralarında sektör liderlerinin de bulunduğu firmaların bir araya gelmesiyle iki yıl önce başlayan OSB çalışmaları nihayete erme noktasına ulaştı. Doğu Marmara Otomotiv ve Metal Sanayicileri Derneğinin girişimleriyle başlayan “Ferizli Otomotiv ve Metal İhtisas OSB” çalışmaları, Sakarya Sanayi ve Ticaret Odasının destekleri, Sakarya Valiliği, Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Ferizli Belediyesinin katkılarıyla tüzel kişilik aşamasına geldi.

400 FİRMA GELECEK

Doğu Marmara Bölgesi’nde sıfırdan kurulan OSB’lerin en büyüğü olma özelliğine sahip olan 5 milyon 300 bin metrekarelik “Mega OSB”de teknik ve idari çalışmalar tamamlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yer seçimi kesinleştirilen OSB’de kuruluş protokolünün oluşturulması ve müteşebbis heyetin belirlenmesi ile ilgili süreçlere geçildi. Musa Kanıtoğlu’nun öncülük ettiği İstanbul ağırlıklı sanayicilerin yatırımcı olduğu OSB’de, yaklaşık 400 sanayi kuruluşu faaliyet gösterecek.

LOJİSTİK ÜSTÜNLÜK

Kuzey Marmara Otoyolu’na 15 kilometre uzaklıkta olan, Adapazarı Karasu yoluna 1 kilometrelik mesafede bulunan Mega OSB’de 25 bin kişi istihdam edilecek. Sektöründe lider firmalarının faaliyet göstereceği OSB’nin birkaç ay içinde tüzel kişilik kazanması ve kamulaştırma çalışmalarının başlanması bekleniyor. Lokasyonu itibariyle yatırımcıların ilgisini çeken Mega OSB’de üretim tesislerinin yanı sıra “yeni nesil OSB” niteliğine uygun sosyal ve teknik donatı alanları da yer alacak.

2023’TE ÜRETİM HEDEFİ

Marmara’nın yeni sanayi kenti Sakarya’da inşa edilecek olan dev sanayi bölgesi, üretimin hayati önem arz ettiği ülkemizin yeni üretim üssü olacak. Karasu Limanı’na da yakın mesafede bulunan bölgede iki yıl içinde kamulaştırma süreçlerinin tamamlanması hedefleniyor. Mega OSB’de 2023 yılında üretimin başlaması ön görülürken, bölgede sanayileşme ile birlikte yoğun bir yapılaşmanın da gerçekleşmesi öngörülüyor.

 

YORUM EKLE

banner69