Reel kesim güveni Haziran'da geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Haziran ayına ilişkin reel kesim güven endeksi ve imalat sanayi kapasite kullanım oranını yayımladı. Haziran ayında reel kesim güven endeksi 106,4 seviyesine düşerken, imalat sanayi kapasite kullanım oranı da yüzde 77,6'ya geriledi.

Reel kesim güveni Haziran'da geriledi

Reel kesim güven endeksi Haziran'da 106,4 seviyesine çekildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) açıkladığı verilere göre Haziran'da reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre 3 puan geriledi.

TCMB'nin değerlendirmesine göre endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, sabit sermaye yatırım harcaması ve gelecek üç aydaki toplam istihdama ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkiledi.

Son üç aydaki toplam sipariş miktarı, genel gidişat, gelecek üç aydaki üretim hacmi, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, mevcut mamul mal stoku ve mevcut toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler ise endeksi düşüren etkide bulundu.

Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi ise bir önceki aya göre 2,4 puan azalarak 104,6 seviyesine düştü.

İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, bir önceki aya göre 0,4 puan azalarak yüzde 77,6 seviyesinde gerçekleşti. Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı ise, bir önceki aya göre 0,6 puan azalarak yüzde 77,5 oldu.

YORUM EKLE

banner80

banner75