PROYEM’den ‘’Yerinde Üretim Modeli‘’ ile Diyarbakır’a büyük yatırım

250 milyon TL’lık yatırım bedeli ile 1 yıl sonra tam otomasyonla üretime başlayacak olan kompleks, Proyem’in Türkiye’nin tüm coğrafi bölgelerinde yer alan tesislerinin dokuzuncusu ve en büyüğü olacak.

PROYEM’den ‘’Yerinde Üretim Modeli‘’ ile Diyarbakır’a büyük yatırım

Türkiye’nin en büyük 91. sanayi kuruluşu Proyem’in Diyarbakır Yem Üretim Kompleksi, “ hem ham madde alınan çiftçiye hem de yem satılan çiftçiye daha yakın üretim yapacak ve tarıma çift yönlü katkı sağlayacak. Proyem Diyarbakır, 79.950 m² alan üzerinde kurulacak ve 42.000 m² kapalı alanda konumlandırılacak. 150 bin ton depolama kapasitesine sahip olacak tesiste 250 çalışan ve dolaylı iş fırsatlarıyla 1000 kişiye yeni iş fırsatı sunulacak.

Matlı Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı temel atma töreninde yaptığı konuşmada; ’’Matlı ailesi olarak, ticari faaliyetlerimiz sonucu bu topraklardan kazandığımızı yine bu topraklarla paylaşmayı ilke edindik. Bu çerçevede, birlikte bereketli olması desturu ile güzel şehrimiz Diyarbakır’a yapacağımız yatırımın temelinin atılmasının kıvancını hep beraber yaşıyoruz.’’ dedi. Özer Matlı; ‘’ üretim kompleksimiz 100 t/s yem üretim tesisi, 100 t/h mısır kurutma tesisi, 15 t/h fleke tesisi ve 150.000 ton ham madde depolama kapasitesi ile bölgenin sektördeki en büyük yatırımlarından biri olma özelliği taşımaktadır. İlk etapta aylık 10 bin ton ve 3 yıl içinde ayda 20 bin ton olarak gerçekleşmesi planlanan sevkiyat ile lojistik sektörüne ve istihdamına da katkıları olacak tesis, çatısındaki güneş enerji panelleriyle de çevreci bir yaklaşımla örnek olacak. Ömer Matlı Akademi ile verimlilik odaklı bilimsel çalışmalar ve AR-GE faaliyetleri yürüten Proyem, yem çeşitliliğini de artırmayı hedefliyor. ‘’ diye konuştu.

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Mustafa Fidan, covid salgınına rağmen geçtiğimiz yıl bölgenin son 26 yılın en yüksek enerji kullanımına ulaşarak rekor kırdığını vurguladı. Fidan, son 3 yılda teşviklerle 155 milyon TL yatırım aldıklarını da belirtti.

Geçmiş dönem Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve Diyarbakır milletvekili Mehdi Eker ise, konuşmasında Türkiye’nin en büyük yem kompleksinin burada açılıyor olması Diyarbakır’ın olumsuz algısının ortadan kaldırılması açısından son derece önemlidir dedi.

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu ise bütün sanayicilerimizin ücretsiz danışmanlığını yapmaya hazırız. Bursa’dan tekstil ve otomotiv firmalarını da bekliyoruz çağrısını yaptı.

Kürsüye gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise şunları söyledi : ‘’ Ordumuz yerli ve milli teknolojimizi de kullanarak teröre göz açtırmıyor. Bu mücadelenin yanı sıra yıllardır bu bölgenin geri kalmışlığından beslendiği için gelişimi engelleyen terör örgütüne en iyi cevap yeni yatırımlardır.

Bugün büyük bir yatırımın temellerini atıyoruz. Hayvancılık ve tarımsal üretim açısından bölgemiz önemli bir kapasiteye sahip. Biz de Bakanlık olarak bu kadim topraklara değer katan tüm firmalarımız gibi Matlı Grubu’nu da destekliyoruz. Bu desteği sonuna kadar hak ediyorlar. Diyarbakır’daki Organize Sanayi Bölgesi sayısı 3’e, üretim yapılan parsel sayısı 262’ye yükseldi. Diyarbakır’daki kazançlı yatırım fırsatlarını gelin beraber değerlendirelim. ‘’

Son yatırımını Diyarbakır’a yapan Matlı Şirketler Grubu, 11 şirket, 9 marka, 10 binden fazla tedarikçi, 1000’in üzerinde çalışan, 81 İlde 1000’e yakın bayii ile ülkemizin 7 bölgesinde faaliyetlerini çiftçiyle omuz omuza sürdürüyor.

YORUM EKLE

banner69

banner75