Piyasalar FED'in kararını bekliyor

Haftanın ilk günüyle beraber gözler FED faiz kararı toplantısının düzenleneceği tarihe çevrildi. Piyasalarda ABD enflasyonunun beklenen seviyeden üstün gelmesinin etkileri sürerken bu kez küresel anlamda gözler Powell’ın açıklamasında.

Piyasalar FED'in kararını bekliyor

FED faiz kararı için geri sayım başladı. ABD'de geçtiğimiz hafta duyurulan enflasyonun beklentileri aşmasının ardından ABD Merkez Bankası'nın para politikası kararları için meraklı bekleyiş başladı. Öte yandan kararın öncesinde dünya borsaları negatif bir seyir izliyor. Bu noktada "FED faiz kararı açıklandı mı, ne zaman açıklanacak, ne olacak?" soruları yanıt aramaya başladı. İşte ABD Merkez Bankası FED faiz kararı tarihi ve detaylar...

FED TOPLANTISI NE ZAMAN YAPILACAK?

Fed ilk toplantısını 25 – 26 Ocak 2022 tarihinde yapıldı. İkinci toplantı tarihi 15 – 16 Mart arasında gerçekleşti. Üçüncü toplantı da 3 – 4 Mayıs tarihinde yapıldı. 2022 Haziran Fed toplantısı 14 – 15 Haziran tarihinde yapılacak.

FED FAİZ KARARI NE OLACAK?

Yapılan açıklama şu şekilde:

"Bilançonun daraltılmasına 1 Haziran'da başlanacak. İlk etapta bilanço azaltımına Hazine kağıtlarında 30 milyar dolar, mortgage destekli menkul kıymetlerde 17,5 milyar dolar ile başlanacak.

İlk 3 ayın ardından bilanço daraltmadan aylık miktar Hazine kağıtlarından 60 milyar dolara ve mortgage destekli menkul kıymetlerde 35 milyar dolara yükseltilecek.

Bilanço daraltmanın büyüklüğünü durdurmaya ve yavaşlatmaya rezerv bilançolar rezerv bolluğu ile tutarlı olunduğuna karar verilen seviyenin üzerinde başlanacak.

Uygun para politikası güçlendirmesi ile enflasyonun yüzde 2 hedefine dönmesi ve iş gücü piyasasının güçlü kalmasını bekliyoruz.

Enflasyon risklerine karşı oldukça dikkatliyiz. Çin'de COVID ile ilişkili uygulanan kapatma, karantina tedbirlerinin tedarik zinciri bozulmalarını artırması büyük olasılık.

ABD ekonomisi için etkileri oldukça belirsiz. Ancak kısa vadede bu saldırı ve ilişkili gelişmelerin enflasyon üzerinde ek yukarı yönlü baskı yaratması büyük olasılık. Rusya'nın Ukrayna'ya saldırması devasa insani ve ekonomik zorluklara yol açıyor."

YORUM EKLE

banner80

banner75