Petrol haftaya yükselişle başladı

Brent petrolün varil fiyatı yeniden 120 doların üzerine tırmandı. Yükselişte Suudi Arabistan'ın Asya'ya petrol satışında fiyat artırması, Çin'de hafifleyen koronavirüs önlemleri ve Rusya'ya yönelik ambargonun arz konusunda yarattığı endişeler etkili oldu

Petrol haftaya yükselişle başladı

Cuma gününü 119.72 dolar seviyesinden tamamlayan Brent petrolün varil fiyatı bugün yüzde 0.6 yükselerek 120.50 dolar oldu.

Fiyatlardaki yükselişte, Suudi Arabistan'ın temmuz ayına ilişkin ham petrol satışları için fiyatları artırması etkili oldu. Suudi Arabistan, Asya'ya yönelik petrol satışlarında fiyatını 4.40 dolardan 6.50 dolara yükseltti.

Bunun yanında Çin'de Şanghay kentinde uygulanan koronavirüs karantina uygulamasının sona ermesi de fiyatlardaki yükselişte etkili oldu. Çin'de ekonomik faaliyetlerin eskisine dönmeye başlamasıyla küresel petrol talebinde artış öngörülüyor.

ÜRETİMLERİNİ ARTIRACAKLAR

Dünyada petrol talebini karşılamaya yetecek kadar üretim olmayacağı endişeleri fiyatları artırmaya devam ediyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu, geçen hafta üretimlerini temmuz ve ağustosta 648 bin varil artıracağını açıkladı. Uzmanlar, üretimdeki artışın Rus petrolüne uygulanan ambargonun yaratacağı açığı kapatmakta etkili olamayacağını öngörüyor.

Öte yandan, petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes'un yayımladığı haftalık verilere göre, ABD'deki petrol sondaj kulesi sayısı 28 Mayıs-3 Haziran haftasında önceki haftaya göre değişiklik göstermeyerek 574'te kaldı.

Brent petrolde teknik olarak 120,63 ile 120,87 dolar aralığının direnç, 120,39 ile 120,15 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor.

YORUM EKLE

banner80

banner75