Nebati'den Kılıçdaroğlu'na KKM yanıtı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kur Korumalı Mevduat (KKM) uygulamasına ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaparak, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yanıt verdi.

Nebati'den Kılıçdaroğlu'na KKM yanıtı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Kur Korumalı Mevduat (KKM) uygulamasına ilişkin, "Finansal istikrarın sağlanması amacıyla devreye alınan KKM uygulaması jeopolitik gelişmeler ve arz güvenliğine ilişkin yaşanan tüm sorunlara rağmen finansal istikrarın tesis edilmesinde etkin rol oynamıştır" dedi.

Bakan Nebati, Twitter hesabından KKM uygulamasına ilişkin açıklama yaptı. Nebati açıklamasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na seslenerek, "Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Kur Korumalı Mevduat Hesabı KKM finansal istikrarı temin etmek ve makroekonomik dengeleri sağlamlaştırmak amacıyla devreye aldığımız uygulamalardan biridir. Bu uygulamayla temel hedefimiz olan finansal istikrar sağlanmış; vatandaşlarımızın tasarruflarını milli para birimimiz olan TL cinsi hesaplarda tutmaları özendirilerek döviz talebi sınırlandırılmıştır. Uygulama ile tasarruflarını döviz yerine TL cinsi hesaplarda değerlendirmeyi tercih eden vatandaşlarımızın döviz kuru değişimlerinden etkilenmemesi sağlanmaktadır. Dolayısıyla, mevduat sahiplerinin hem TL faizinden hem de döviz kurundaki artıştan aynı anda getiri elde etmeleri söz konusu değildir. Vade sonunda kurdaki artış TL faizini aşarsa yalnızca kurdaki artış kadar; aksi durumda ise en fazla yıllık yüzde 17 getiri elde edilmektedir" ifadelerini kaydetti.

YORUM EKLE

banner80

banner84