Millet bahçelerine balık ekmek büfesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Belediyeler Birliği aracılığıyla 81 ilde vatandaşa “balık ekmek büfeleri” kurulması talimatı verdi.

Millet bahçelerine balık ekmek büfesi

Tanzim satışın ardından sosyal alanlarda kurulacak büfelerle, fast food kültürünün yerine, balık tüketim alışkanlığının kazandırılması amaçlanıyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli adına, Türkiye Belediyeler Birliği’ne projeyle ilgili yazı gönderildi. Yazıya göre, TBB’ye bağlı belediyeler tarafından yapılacak sosyal alanlarda ve millet bahçelerinde aracısız, doğrudan kooperatiflerden veya kamu kurumlarından balık temin edilen balık ekmek büfelerine yer ayrılacak. Projeyle kıyı şeridinin en çok tercih edilen geleneklerinden olan ekmek arası balık, iç bölgelerdeki illere farklı konseptle taşınacak. Projeyle toplumun sağlık beslenmesi, balık tüketim alışkanlığının kazandırılması, milli üretimde sürdürülebilirliğin ve istihdamın sağlanması, paranın yurtdışına çıkmaması, halka ucuz, aracısız, pişmiş balığın ulaştırılması amaçlanıyor. Ayrıca bağlığı lüks gıda olmaktan çıkararak daha geniş kitlelere ulaştırılması ve ülkemizin iç kesimlerinde de balık tüketiminin arttırılmasına katkı sağlanması hedeflenirken ülkenin deniz ve içsu kaynakları potansiyeline dikkat çekildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
anis cerci
anis cerci - 2 yıl Önce

cumur baskanimizin purojesi cok guzel mesela ben yapmak isderim ev hanimiyim kendi buldugumuz bahcede misgibi balik ekmek sata bilirim ama malesef yapamiyoruz dukkan acmaya kalksak ascilik belgesi dukkan kirasi vergi muhasebe onlardan dolayi yapamiyorum calismayi cok seviyorum calismamizda lazim cocuk okutuyorum ev kira elim kolum bagli engelli cocugum var ama yinede calismak isdiyorum kendi imkanlarimla bahcede hamur isleri balik ekmek temiz bir isyeri ve ucuz herkesin gelip yiyecegi bir yer eger insanlara izin verilirse oyle bir karar cikarsa ben hemen yapmaya hazirim sayin cumhur baskanim kendi isimi yapmak isdiyorum bu kolayliklar bize verilirse seve seve calismak isdiyorum insAllah veyahut sahil kenarinda ufak temiz bir yer ekmek arsi balik yapmayi isderim insAllah saygilarimla