Mesleki eğitim ve girişimciliğe 27 milyon TL hibe

BEBKA, 'Mesleki eğitimin geliştirilmesi' ve 'girişimcilik' alanlarında toplam 27 milyon lira hibe verecek. Programın detayları Bursa'da anlatılırken, son başvuru tarihinin 16 Haziran olduğu vurgulandı. Kaynak: Mesleki eğitim ve girişimciliğe 27 milyon TL hibe

Mesleki eğitim ve girişimciliğe 27 milyon TL hibe

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), '2019 Yılı Mali Destek Programları' Bursa tanıtım toplantısı dün gerçekleştirildi.

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki toplantıda konuşan BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, söz konusu destek programının amacının, bölgede imalat sanayisinin ihtiyaç duyduğu alanlarda mesleki eğitimin geliştirilmesi yoluyla bölgenin rekabet gücünün artırılması olarak belirlendiğini söyledi. Gerim, ''Girişimcilik Mali Destek Programı ile de bölgemizde girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi, yenilikçi ve teknolojik girişimciliğin yaygınlaştırılması ve girişimcilik kültürünün geliştirilmesi ile bölgenin rekabet gücünün artırılmasını amaçlıyoruz” dedi.

ÖNEMLİ BİR ADIM OLACAK

Mesleki eğitimin geliştirilmesi destek programının, genç nüfusa sahip Türkiye'de gençler arasında işsizlik oranını düşürmek için mesleki ve teknik eğitimin kalitesinin artırılması ve iş dünyasıyla mesleki ve teknik eğitim arasındaki bağların daha da güçlendirilmesi açısından önemli bir adım olacağını ifade eden Gerim şöyle devam etti: “Bölge illerinde mevcut mesleki eğitim altyapısına rağmen başta özel sektör tarafından vurgulanan ve eğitim kurumları tarafından da dile getirilen mesleki ve teknik eğitimde sektörel ihtiyaçların tam anlamıyla karşılanamaması, bu alanda yapısal dönüşüm ihtiyacını ortaya koymaktadır.

İŞKUR tarafından yayınlanan 2017 yılı TR41 İşgücü Piyasası Araştırması sonuçlarına baktığımızda ise bölgemizde açık iş oranı yüzde 27,4 iken, Türkiye genelinde yüzde 17,7 olarak gerçekleşmiştir. Aynı çalışmada işverenlerin yüzde 70,1'inin ilgili meslekte yeterli beceriye/niteliğe sahip eleman bulamamasından dolayı çalışan temininde güçlükle karşılaştıklarını belirtmiştir.”

SON BAŞVURU TARİHİ 16 HAZİRAN

Girişimcilik desteklerinin uygulanmasında özel kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşları ile stratejik iş birlikleri yapılmasının önem arz ettiğini dile getiren İsmail Gerim, “Son başvuru tarihi 16 Haziran olan programlara Bursa'da faaliyet gösteren kurum ve kuruluşların ilgi göstermesini ve bu kaynağın ilimizde yeni kazanımlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu. İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger de, nitelikli işgücünün önemine dikkat çekti. Dülger, “Nitelikli işgücü yetiştirmek bir zorunluluktur.

Bunun odağında mesleki ve teknik eğitim yer almaktadır. İlimizde mesleki ve teknik orta öğrenim veren 100 okula 45 farklı alanda eğitim verilmekte, 5 bin 131 öğretmenimiz görev yapmakta, 56 bin 228 öğrenci eğitim öğretim hayatına devam etmektedir. BEBKA'nın bu desteği bizim için çok önemlidir, bu imkanı okullarımız ile birlikte en iyi şekilde değerlendireceğimizden kimsenin endişesi olmasın” ifadelerini kullandı.

DETAYLI BİLGİLER VERİLDİ

Aynı zamanda BEBKA Yönetim Kurulu Başkanı olan Vali Yakup Canbolat, BEBKA tarafından yürütülen mali destek faaliyetleri kapsamında 2010-2018 yılları arasında turizm, sanayi, çevre, kırsal kalkınma konuları başta olmak üzere 19 ayrı başlıkta destek verildiğini hatırlattı. Açılış konuşmalarının ardından BEBKA Program Yönetim Birim Başkanı Sabri Bayram ve İzleme Birim Başkanı Gürler Sunel tarafından programların detayları ve başvurular hakkında bilgiler verdi.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2019, 14:50
YORUM EKLE

banner69