Merkez Bankası’ndan yeni düzenleme

Merkez Bankası tarafından yapılan yeni düzenlemeyle TL cinsi zorunlu karşılıklara uygulanan faiz oranı sıfıra indi.

Merkez Bankası’ndan yeni düzenleme

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) TL cinsi zorunlu karşılıklara uyguladığı faiz oranını sıfıra çekerken, gerçek kişilerde dövizden dönüşüme uyguladığı ilave faiz ödemesini de sonlandırdı.

KOMİSYON SİSTEMİNDE DEĞİŞİM

TCMB dövizden TL’ye dönüşüm sağlayamayanlar için döviz hesaplarına yüzde 1,5 olarak daha önce uygulayacağını açıkladığı komisyon sisteminde değişikliğe de gitti.

Banka Cuma günü bankalara gönderdiği yazı ile gerçekleştirdiği değişikliklerin 15 Nisan tarihinden itibaren geçerli olacağını belirtti.

FARKLI FAİZ ORANLARI

Değişiklik öncesi zorunlu karşılıklara TL payını artırıcı yönde yüzde 8,5 ile yüzde 14 arasında farklılaşan faiz oranları uygulanıyordu.

UYGULAMAYA SON VERİLDİ

TCMB gönderdiği yazıda, “Türk lirası cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara uygulanacak faiz/nema oranı yüzde sıfır olarak belirlenmiş ve yurt içi yerleşik gerçek kişilere ait hesapların dönüşümüne bağlı olarak Türk lirası zorunlu karşılıklara ilave faiz/nema ödenmesi uygulamasına son verilmiştir” dedi.

YÜZDE 20 DÖNÜŞÜMÜ SAĞLAMAYANLARA 2 AY ÖTEMELE

TCMB gerçek ve tüzel kişiler için ayrı ayrı DTH’tan TL’ye yüzde 20 dönüşüm oranı hedefine ulaşılması için belirlenmiş olan 8 Temmuz tarihini 2 Eylül’e erteledi.

TCMB, 2020 sonunda sıfırlanan döviz komisyon oranlarını dövizden TL’ye dönüşün yüzde 10 ve yüzde 20 oranlarını belli tarihe kadar sağlayamayanlar için sıfırdan yüzde 1,5’e yükseltmişti.

DAHA ÖNCE 3 AY ERTELENMİŞTİ

Uygulamaya göre dönüşüm oranlarını tutturamayan bankalar dolar ve euro cinsinde yıllık yüzde 1,5 oranında komisyon oranlarını uygulaması yaklaşık 3 ay ötelenmişti.

Uygulama komisyon ödememek için yüzde 10 oranında DTH dönüşüm oranı için 15 Nisan’a, yüzde 20 oranında dönüşüm için 8 Temmuz’a kadar yapılmasını öngörüyordu.

Şimdi ise 8 Temmuz tarihi 2 Eylül’e ötelenmiş oldu. TMCB ayrıca 2 Eylül’e kadar yüzde 10 oranında dönüşüm sağlayamayan bankalara da “iki kat” komisyon uygulayacak.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2022, 15:43
YORUM EKLE

banner75