Küresel piyasalar Powell'ın açıklamalarıyla rahatladı

Fed faizi 75 baz puan artırırken Fed Başkanı Jerome Powell Temmuz için 75 veya 50 baz puanlık artış sinyali verdi. Powell’ın “Bu büyüklükteki adımların yaygın hale gelmesini beklemiyorum” ifadesi daha büyük oranda faiz artışları olmayacağı şeklinde algılanınca borsalar, tahviller değer kazandı; dolar düştü.

Küresel piyasalar Powell'ın açıklamalarıyla rahatladı

Fed’in faiz kararını açıklamasının ardından Wall Street endeksleri günü yükselişle tamamladı. Yükselişte Fed Başkanı Powell’ın 75 baz puanın üzerinde faiz artışlarının beklenmediğine işaret etmesi etkili oldu.

Dow Jones yüzde 1, S&P 500 yüzde 1,46, Nasdaq 100 yüzde 2,49 artıda kapandı. S&P 500 endeksi böylece aralıksız 5 günlük yüzde 8’e yakın düşüşün ardından ilk kez pozitif bölgede kapanmış oldu. Bu sabah ABD ve Avrupa vadeli işlemlerinde yükseliş sürerken, Asya Borsaları da değerleniyor.

Hong Kong Hang Seng ise negatif ayrışıyor.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi Çarşamba günü 19 baz puan gerileyerek yüzde 3,28 seviyesinden kapandı. Bu sabah hafif yükselişle yüzde 3,32’ye yakın. 2 yıllık ABD tahvil getirisi de dün 24 baz puan düşüşle yüzde 3,19’a indikten sonra bu sabah 6 baz puana yakın artış kaydetti. Bloomberg Dolar Endeksi de Fed açıklamaları sonrası yüzde 0,86 geriledi ve 1.261 seviyesinden kapandı.

Fed'den beklentiyi aşan faiz artışı

ABD Merkez Bankası Fed 75 baz puan ile 1994’ten bu yana en büyük faiz artırımını gerçekleştirirken, Fed Başkanı Jerome Powell gelecek ay da 75 veya 50 baz puanlık bir artışa gidilebileceği mesajını verdi. ABD’de enflasyonun son 40 yılın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından, adım atmakta geç kalmakla eleştirilen Fed yetkilileri böylece fiyat baskıları ile mücadelenin dozunu artırmış oldu.

Karar ile Fed’in faiz aralığı yüzde 1,5-yüzde 1,75’e yükseldi. Toplantıda Kansas City Fed Başkanı Esther George oyunu 50 baz puanlık bir artıştan yana kullandı.

Medyan beklenti 50 baz puanlık bir artış olsa da mayıs enflasyon verisinin ardından bir çok kurum tahminini yukarı revize etmiş, piyasa fiyatlaması da 75 baz puana yükselmişti.

Öte yandan Fed yetkilileri faizlerin aralık ayına kadar yüzde 3,4, 2023 sonuna kadar da yüzde 3,8’e yükseleceğini tahmin etti. Mart ayındaki tahminler sırasıyla yüzde 1,9 ve yüzde 2,8 seviyesindeydi. Powell’ın “Bugünkü 75 baz puanlık faiz artışı alışılmadık şekilde büyük bir adım ve bu büyüklükteki adımların yaygın hale gelmesini beklemiyorum” demesi çok daha büyük faiz artırımları ihtimalini masadan kaldırarak piyasaları destekledi.

ABD’de borsa ve tahviller açıklama sonrası değer kazandı. Barclays ekonomistleri Fed’in gelecek ay sadece 50 baz puan faiz artıracağını öngördü. Evercore ISI’dan Krishna Guha ve Peter Williams müşterileri ile paylaştıkları notta, Powell’ın açıklamalarının tahmin edilenden daha az şahin olduğunu belirtti ve “Esnek şahinlik piyasalarda risk dostu bir bileşim oldu” değerlendirmesini yaptı.

YORUM EKLE

banner80

banner75