Kritik haftaya rekorla başladı

Dolar sabaha karşı 10.04 lirayı aşarak rekor tazeledi. Ardından 9.96 liraya çekildi. Bu hafta gözler Merkez Bankası'nın faiz kararında olacak.

Kritik haftaya rekorla başladı

Cuma akşamı piyasa kapanışının ardından 10.02 lirayı gören dolar Asya'da işlemlerin açılmasıyla rekor tazeledi. Dolar, düşük hacimli piyasada ilk anda 10.03 lirayı aştı.

Sabaha karşı ise yükselişi hızlandı ve 10.04 liranın üzerine çıkarak yeni tarihi zirvesini gördü. Sabah saatlerinde ise dolar, 9.96 liraya geriledi.

Bu hafta piyasaların gözü kulağı Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkacak faiz kararında olacak.

PPK, eylülde 100 baz puan, ekim toplantısında ise 200 baz puanlık faiz indirimine gitmiş ve politika faizini yüzde 16'ya çekmişti.

İNDİRİM BEKLENİYOR

18 Kasım'daki toplantıda da faiz indirim serisinin devam etmesi bekleniyor. AA Finans'ın anketine katılan 21 ekonomistin medyan beklentisi 100 baz puanlık faiz indirimi yönünde oldu. Reuters anketinde de benzer şekilde 100 baz puanlık indirim beklentisi öne çıktı.

TÜİK'in önceki hafta ekim ayı enflasyonunun açıklamasının ardından bir değerlendirmede bulunan JPMorgan analistleri de ekim ayı enflasyon verisinin kendilerini kasım ayında TCMB'den 100 baz puan faiz indirimi beklentilerinden daha emin hale getirdiğini vurguladı.

Ekim ayında enflasyon yüzde 19.89 olarak açıklandı.

Bu PPK toplantısında 100 baz puanlık bir indirim beklediklerini belirten Deutsche Bank ekonomistleri ise 16 Aralık'ta 100 baz puanlık bir indirim daha yapılmasını beklediklerini açıkladı.

YORUM EKLE

banner75