İTO, KOBİ’lere ‘ihracat koçu’ tayin edecek

İTO’nun İhracata İlk Adım Programı’na başvurular başladı. Programla, daha önce ihracat yapmamış ya da 100 bin doların altında ihracat gerçekleştirmiş KOBİ’lere, 4 ay süreyle danışman atanacak.

İTO, KOBİ’lere ‘ihracat koçu’ tayin edecek

İstanbul Ticaret Odası (İTO), hiç ihracat yapmamış ya da 100 bin doların altında ihracat gerçekleştirmiş, 5 ile 250 arasında çalışana sahip KOBİ’lerin ihracatçı olmaları için İhracata İlk Adım Programı’nın yeni etabını başlattı.
Programa katılmak isteyen firmaların, İTO’nun web sitesi olan ito.org.tr adresindeki başvuru formunu 5 Mart 2019’a kadar doldurmaları gerekiyor.

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, 2018’de yaşanan ekonomik kıskaçtan sonra, Türkiye için tek çıkış yolunun ihracat olduğunun çok daha net şekilde görüldüğünü söyledi.

Avdagiç, “Yaşanan olaylar bize gösterdi ki, ihracatı işletmelerimizin rutin faaliyetlerinden biri haline getirmeliyiz. İhracat, hem ürünlerimizin niteliğini, hem de her türlü taarruza karşı direnç gücümüzü artıracaktır. İhracat ekonomide her derde devadır. İstihdam sağlar, katma değer oluşturur, fabrikaların çarklarını döndürür, hanelere refah getirir. Ne pahasına olursa olsun ihracatı artırmak zorundayız. Birinci ligin kalıcı üyesi olmanın tek yolu, ihracattır. Bu yüzden Odamız tarafından birkaç fazlı olarak yürütülmüş ve çok da başarılı sonuçlar alınmış İhracata İlk Adım Programı’nı yenilenen içeriğiyle yeniden faaliyete geçirmeye karar verdik” ifadesini kullandı.

4 ay danışmanlık yapılacak

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, bugüne kadar 246 firmanın yararlandığı İhracata İlk Adım Programı’nın yenilenen etabında yer alacak firmalara uzmanlar tarafından yerinde danışmanlık hizmeti verileceğini söyledi.

Avdagiç, “İhracata İlk Adım Programı’nda KOBİ’lere özel bir ihracat destek paketi sunuyoruz. İTO’nun internet sitesinden yapılacak başvurular sonunda, programa katılacak firmaları tespit edeceğiz. Ardından her 5 firmaya bir danışman olacak şekilde eşleştirme yapacağız. Danışmanlarımız, firmalara her hafta 4 saat, kendi şirketlerinde hizmet verecek. Böylece 4 ay süresince her bir firmanın 64 saat danışmanlık hizmeti alması sağlanacak” bilgisini verdi.

“İhracatı, cephede savaşmak gibi görünüyorum”

İTO olarak 2019’u Global Nefes: İhracat Yılı olarak ilan ettiklerini hatırlatan Avdagiç, şunları söyledi: “KOBİ’lere yaşam koçu gibi ‘ihracat koçu’ tayin ediyoruz. KOBİ’lerimize ‘gel öğretelim, üret satalım’ diyeceğiz. Ben ihracatı, cephede savaşmak gibi görüyorum. Bu yüzden bütün kuvvetimizle başarmak zorundayız. İhracata İlk Adım Programı’nı yeni bir anlayış ve yaklaşımla tekrar hayata geçirirken, KOBİ’lerin yeni pazarlara açılmalarına katkıda bulunmak istiyoruz. Ekeceğimiz tohumlardan adeta ormanın en değerli ağaçlarını yetiştirmek istiyoruz. Biz ihracat tohumunu ekiyoruz, karşılığının da daha çok Türk malının dış pazarda satılmaya başlanmasıyla, yeni ihracat rekorlarıyla alınacağına inanıyoruz.”

Avdagiç, İhracata İlk Adım Programı ile iki hedeflerinin olduğunu belirterek, “Birincisi, üyelerimizin küresel rekabetin bir parçası olmasını istiyoruz. Onların sadece bulundukları il, ülke için değil, tüm dünya için üretmesini arzu ediyoruz. Çünkü biz artık, rakiplerimizle karşılaşmaktan korkmayan bir üretim biçimine kavuştuk. İkinci hedefimiz ise hiç ihracat yapmayan ya da ihracat yapmış ama ikinci ihracatını gerçekleştirmemiş işletmelerimize ihracatın kapılarını aralamak. Onları gerekli donanıma kavuşturmak ve ihracatın düzenli, planlı, bilinçli aktörleri haline gelmelerini sağlamak” diye konuştu.

Avdagiç, bu programdan sonra ilk ihracatını yapan firmaya İstanbul Ticaret Odası Başkanı olarak kendisinin de bir ödül vereceğini sözlerine ekledi.

YORUM EKLE

banner69

banner75