Hiç yağış olmasa da Bursa’nın 200 günlük suyu var

Nilüfer ve Doğancı barajlarındaki su seviyesi yüzde 45'e ulaştı. Hiç yağmur yağmasa bile Bursa'nın 200 günlük suyu var.

Hiç yağış olmasa da Bursa’nın 200 günlük suyu var

Bursa Hakimiyet Gazetesi Yazarı Namık Göz’ün konu ile ilgili yazısı şöyle:

Eskiden olsa mart ayındaki kar yağışına üzülür neden bahar gelmiyor diye sitem ederdik. Kuraklık bizi terbiye edip, doğaya daha sağlıklı bakmamıza neden oluyor. Ayrıca artık kötü hava deyimini de kullanmıyorum. Karlı ve yağmurlu havada güzel.

Türkiye ve Bursa son 30 yılın en kurak yılını 2020'de yaşadı. Neredeyse yağış görmedik. Bursa'ya içme suyu sağlayan Nilüfer ve Doğancı barajlarındaki su seviyeleri bir ara yüzde 24'e kadar düşmüştü.

ASTV'de yayınlanan Gözlem Kulesi'nin konuğu olan BUSKİ Genel Müdürü Güngör Gülenç ile Bursa'nın su stratejilerini ve yapılan yatırımları konuştuk.

Asıl merak edilen konu barajların durumu olduğu için onunla başlayayım. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada, Bursa'nın içme suyu ihtiyacının karşılanmasında açılan kuyuların can simidi olduğunu söylemişti.

Bu kuyuların mimarı ise kurulduğu günden beri BUSKİ'de görev yapan Güngör Gülenç'ten başkası değil. Genç bir mühendis olarak göreve başladığı kurumda genel müdürlüğe kadar yükseldi. Bursa'yı her sokağını bilecek kadar tanıyan Gülenç, tehlikeyi Eylül 2019'da gördüğü için 75 olan kuyu sayısını 155'e çıkararak önlemini aldı.

Eğer bu kuyular olmasaydı geçen yıl ağustosta Bursa'da su kesintisi başlayacaktı. İki günde bir su alabilecektik.

Barajların son durumunu sorduğum genel müdürün yüzü soyismi gibi Gülenç hale geldi. Son yağışlar onu da memnun etmiş.

Nilüfer ve Doğancı barajlarındaki su seviyesi yüzde 45'e ulaştı. Hiç yağmur yağmasa bile Bursa'nın 200 günlük suyu var. Ayrıca daha Uludağ'ın zirvesinde biriken karlar ile nisan yağmurları var.

Şimdilik tehlike geçti ama yine de tasarruflu olmakta fayda var.

YORUM EKLE

banner70