Gülle: Türk Lirası'nın bu kadar değer kaybetmesini anlamakta zorlanıyoruz

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, "1 puanlık faiz indiriminin ardından Türk Lirası'nın bu kadar değer kaybetmesini anlamakta zorlanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Gülle: Türk Lirası'nın bu kadar değer kaybetmesini anlamakta zorlanıyoruz

TİM Başkanı İsmail Gülle, "Bu ay sonunda da yine bir rekoru paylaşmak üzere çalışıyoruz. Yıl sonunda orta vadeli planda konulan 211 milyar dolarlık ihracat hedefinin çok üzerinde bir ihracatı da gerçekleştireceğiz. 2023 hedefindeki 246 milyar dolarlık hedefi de inşallah 2022 yılında gerçekleştirmek arzusu içindeyiz." dedi.

İsmail Gülle, ayrıca ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 93 olduğunu ve cumhuriyet tarihinin en başarılı ihracat döneminin yaşandığını ifade ederek "1 puanlık indirimin ardından tabi ki ülkemizin Türk Lirası'nın bu kadar değer kaybetmesini de anlamakta zorlanıyoruz" açıklamasında bulundu.

Gülle, Anadolu Üniversitesi Öğrenci Merkezi Salon 2016'da düzenlenen 'KOBİ İhracat Seferberliği Eğitim Programı'nda, 100 bini aşkın ihracatçıyla hedeften hedefe koştuklarını, yeni ufuklara yol aldıklarını söyledi.

2023'te ihracat ailesini 130 bine ulaştırma gayreti içinde olduklarını vurgulayan Gülle, şöyle konuştu:

"2020'yi insanlık adına bizlerden götürdükleri nedeniyle hiç unutmayacağız. Aynı zamanda 2021 yılını da unutmayacağız. 2021 yılı da ülkemiz açısından pek çok olumlu işlerin olduğu bir dönem olarak hatırlayacağız. İlk defa aylık bazda 20 milyar dolar ihracatı gerçekleştirdik.

Yıllık bazda 200 milyar doları geçtik. Uzun zamandır bunun gayreti içindeydik. Allah'a çok şükür ki artık her ay açıkladığımız rakamlar 20 milyar doların üzerinde ihracata doğru gidiyor.

Bu ay sonunda da yine bir rekoru paylaşmak üzere çalışıyoruz. Yıl sonunda orta vadeli planda konulan 211 milyar dolarlık ihracat hedefinin çok üzerinde bir ihracatı da gerçekleştireceğiz. 2023 hedefindeki 246 milyar dolarlık hedefi de inşallah 2022 yılında gerçekleştirmek arzusu içindeyiz. "

YORUM EKLE

banner75