Girdi maliyetleri inşaatçıyı zorluyor

İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş İnsanları Derneği (İMSİAD) Başkanı Mustafa Andıç, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 2020 yılı konut satışları ile Bursa verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Girdi maliyetleri inşaatçıyı zorluyor

Andıç, “Koronavirüs pandemisi başta olmak üzere devam eden tüm olumsuzluklara rağmen ülke genelinde gözlenen yüzde 10’luk konut satışı artışı sektörümüzün önemli bir başarısıdır” dedi.

2020 yılı boyunca ülke genelinde 1 milyon 500 bin, Bursa’da ise 55 bin konut satıldığını söyleyen Andıç, pandeminin satışları olumsuz etkilemesine rağmen konut kredisi faiz oranlarındaki 0,64’lük uygulamanın birkaç ay da olsa toparlama sağladığını ifade etti.

Düşük faizli konut kredilerinin sadece ilk satışlar ile birlikte ticari alanlara ve dükkânlara da verilmesi gerektiğini söyleyen Andıç, “Aslında son tüketici şartlar uygun olduğunda konut almak istiyor. Çünkü gayrimenkul ve bilhassa konut her zaman için ihtiyaç ve en iyi yatırım aracıdır” diye konuştu.

Son bir yılda demirden çimentoya kadar inşaat sektörünün girdilerinde yüzde 100’e yaklaşan oranlarda artışlar olduğunu ifade eden İMSİAD Başkanı Mustafa Andıç, “Maliyetlerimiz sürekli artıyor ve biz bu artışları 2020 yılında konut satış fiyatlarımıza olabildiğince yansıtmamaya çalıştık, ancak 2021 yılında bunu girdi artışlarının seyri gösterecek. Ayrıca iç piyasanın ihtiyacı karşılanmadan demir ve çimento gibi temel girdilerin ihracatı, yurt içinde malzeme sıkıntısına sebep oluyor. Uzun süredir devam eden bu durum haliyle sektörümüzü zora sokuyor” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE

banner80

banner75