Gıda güvenliği için acil eylem çağrısı

Dünya Bankası, IMF, WFP ve DTÖ’nün liderleri, ülkeleri ticareti açık tutmaya, gıda veya gübre ihracatına yönelik kısıtlayıcı önlemlerden kaçınmaya çağırdı.

Gıda güvenliği için acil eylem çağrısı

Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF), Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) ve Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), gıda güvenliği konusunda acil eylem çağrısında bulundu.

KONUYA İLİŞKİN ORTAK AÇIKLAMA

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, IMF Başkanı Kristalina Georgieva, WFP Direktörü David Beasley ve DTÖ Genel Direktörü Ngozi Okonjo-Iweala, konuya ilişkin ortak açıklama yaptı.

Dünyanın artan krizlerle sarsıldığına dikkat çekilen açıklamada, Ukrayna’daki savaşın etkilerinin devam eden Covid-19 salgınına katkıda bulunduğu, iklim değişikliği, artan kırılganlık ve çatışmaların dünyanın her yerindeki insanlara kalıcı zararlar verdiği kaydedildi.

Bu tehdidin en yoksul ülkeler için daha yüksek seviyede olduğu vurgulanarak, orta gelirli ülkelerde de kırılganlığın hızla arttığı aktarıldı.

GIDA FİYATLARINDAKİ ARTIŞ MİLYONLARCA İNSANI YOKSULLUĞA SÜRÜKLÜYOR

Açıklamada, “Dünya Bankası tahminleri, gıda fiyatlarındaki her bir puanlık artış için dünya çapında 10 milyon kişinin aşırı yoksulluğa sürüklendiği konusunda uyarıyor” ifadesi yer aldı.

Gıda fiyatlarındaki artışın azotlu gübrenin önemli bir bileşeni olan doğal gazın maliyetindeki artışla daha da kötüleştiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

ÜRETİCİLER İTHALATA BAĞIMLI

Küresel arzdaki önemli kesintilerin yanı sıra artan gübre fiyatları, büyük ölçüde gübre ithalatına bağımlı olan büyük üreticiler ve ihracatçılar dahil olmak üzere çoğu ülkede gıda üretimi için önemli etkilere sahip.

Gıda fiyatlarındaki artış ve arz şokları, özellikle halihazırda kırılgan olan veya çatışmalardan etkilenenler ülkeler başta olmak üzere birçok ülkede sosyal gerilimleri körükleyebilir.

Uluslararası toplumu, acil gıda tedariki, finansal destek, artan tarımsal üretim ve açık ticaret gibi koordineli eylemler yoluyla kırılgan ülkeleri desteklemeye çağırıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2022, 14:51
YORUM EKLE

banner75