Getir Türkiye'nin ikinci 'unicorn'u oldu

Teslimat uygulaması olarak faaliyet gösteren yerli girişim Getir, yeni bir yatırım alarak Türkiye'nin ikinci 'unicorn' girişimi oldu. Yapılan açıklamaya göre, şirket 300 milyon dolarlık yeni bir yatırım alarak değerini 2.6 milyar dolara yükseltti. Getir'in kurucusu Nazım Salur, "Alınan yatırım ile saha çalışanlarına 25 milyon TL'lik destek vereceğiz. Bunu bayiler üzerinden kıdem esasına göre yapacağız" dedi. Girişimcilik ekosisteminde değeri milyar doları bulan girişimler 'unicorn' olarak tanımlanıyor. Türkiye'nin ilk unicorn girişimi ise, Haziran 2020'de 1.8 milyar dolar karşılığında ABD merkezli Zynga’ya satılan yerli oyun şirketi Peak olmuştu

Getir Türkiye'nin ikinci 'unicorn'u oldu

Türkiye girişimcilik ekosisteminde bir girişim daha 'unicorn' oldu. Yerli girişimlerden Getir, aldığı 300 milyon dolarlık yatırım ile Türkiye'nin ikinci 'unicorn'u oldu. Yerli girişimin değeri böylece 2.6 milyar dolara yükseldi.

Girişimcilik ekosisteminde değeri milyar doları bulan girişimler 'unicorn' olarak tanımlanıyor. 2015 yılından beri faaliyette olan Getir, geçtiğimiz yıl da 38 milyon dolarlık bir yatırım almıştı. Getir'e ikinci yatırım turunda ise 128 milyon dolarlık yatırım yapılmıştı.

İki ay içinde iki tur tamamlayan Getir’de üçüncü turun liderliğini yeni yatırımcılardan Silikon Vadisi merkezli SequoiaCapital ve mevcut fonlardan New York merkezli Tiger Global üstlendi. Daha önceki tura katılan 8 fondan 7 tanesi de bu son tura katıldılar.

AVRUPA'DA 3 YENİ PAZAR

Yatırım hakkında açıklamalarda bulunan Getir'in kurucusu Nazım Salur, "Yeni kaynaklarla hızlıca yeni ülkelerde faaliyete başlayacağız. Yakın zamanda Almanya, Fransa ve Hollanda'da da faaliyete geçeceğiz. Yılın ikinci yarısında da Getir'i Brezilya'da açmayı planlıyoruz. Alınan yatırım ile saha çalışanlarına 25 milyon TL'lik destek vereceğiz. Bunu bayiler üzerinden kıdem esasına göre yapacağız" dedi.

Salur Almanya, Fransa ve Hollanda'nın ardından hedeflerinin Brezilya pazarına girmek olduğunu belirtti.

YORUM EKLE

banner70