Evden çalışarak emekli olmak mümkün!

Bu yöntemi kullananlar sigortalı olarak emekli olmaya hak kazanıyor... Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından tüm detaylar açıklandı.

Evden çalışarak emekli olmak mümkün!

Evden çalışarak emekli olmak mümkün. SGK detayları resmen açıkladı. 29 katı üzerinden ödenecek. Devlet tarafından evde el işleri yaparak aile bütçesine katkı sağlamak isteyenlere güzel haber geldi. Evde el sanatları ile uğraşan kadınların sigortalılığı için2008 yılı için prime esas günlük kazanç alt sınırının on beş katı üzerinden başlanılarak, takip eden her yıl için bir puan arttırılmak suretiyle otuz katını geçmemek üzere malullük, yaşlılık, ve ölüm sigortaları ile genel sağlık sigortası primi ödemek yeterli oluyor. Konu hakkında prim ödeme miktarı için detaylarda açıklandı. İşte, konu hakkında son gelişmeler ve detaylar....

Evde el sanatları ile uğraşan kadınların sigortalılığı için2008 yılı için prime esas günlük kazanç alt sınırının on beş katı üzerinden başlanılarak, takip eden her yıl için bir puan arttırılmak suretiyle otuz katını geçmemek üzere malullük, yaşlılık, ve ölüm sigortaları ile genel sağlık sigortası primi ödemek yeterli oluyor. Ayrıca 2022 yılı için prime esas kazanç alt sınırının 29 katı üzerinden ödenmesi gereken aylık prim tutarı 1.547,90 TL olarak belirlendi..

İşte SGK'dan yapılan o açıklama:

EVDE EL SANATLARI İLE UĞRAŞAN KADINLARIN SİGORTALILIĞI Kapsamı

Dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makine ve aletler hariç olmak üzere, muharrik kuvvet kullanmamak ve dışarıdan işçi almamak şartıyla; oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamulleri, kırpıntı deriden üretilen mamuller, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri işyeri açmaksızın,

30/1/2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere veya yıl içinde gerçekleştirilen satış tutarı, ilgili yıl için geçerli olan asgari ücretin yıllık brüt tutarından fazla olmamak üzere, internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden satanlardan bu ürünleri, pazar takibi suretiyle satılması ile ticari, zirai veya mesleki faaliyetleri dolayısıyla gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olanların düzenledikleri hariç olmak üzere; düzenlenen kermes, festival, panayır ile kamu kurum ve kuruluşlarınca geçici olarak belirlenen yerlerde satanlardan, herhangi bir işverene tabi olmaksızın sürekli ve kazanç getirici nitelikte yaptıklarını vergi dairelerinden alacakları yazılar ile tespit ettiren kadın isteğe bağlı sigortalı sayılmaktadırlar..

İsteğe bağlı sigortalı olanlar malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları ile genel sağlık sigortası primi ödeyebilecektir..

PRİM İŞLEMLERİ

2008 yılı için prime esas günlük kazanç alt sınırının on beş katı üzerinden başlanılarak, takip eden her yıl için bir puan arttırılmak suretiyle otuz katını geçmemek üzere malullük, yaşlılık, ve ölüm sigortaları ile genel sağlık sigortası primi öderler.

2022 yılı için prime esas kazanç alt sınırının 29 katı üzerinden ödenmesi gereken aylık prim tutarı 1.547,90 TL'dir..

EVDE EL İŞİ YAPARAK NASIL SİGORTALI OLUNUR?

Çalışma imkanı bulunmayanlar isteğe bağlı sigorta ile emekli olabilmektedir. En yakın SGK müdürlüğüne giderek bir dilekçe vermeniz yeterli. İsteğe bağlı sigortalılar 1 Ekim 2008 sonrası 4B'li yani Bağ- Kur'lu olarak değerlendiriliyor. Emeklilik hesaplanırken Bağ- Kur şartları geçerli oluyor

EV HANIMI KAÇ YILDA EMEKLİ OLUR?

Ev hanımlarının ödedikleri sigorta primleri, BAĞKUR kapsamında değerlendirilir. Yani, 25 yıldır evli ve ev hanımı olan kişiler, prim ödedikten sonra BAĞKUR üzerinden emekli olma hakkına sahip olabilirler.

EV İŞLERİNDE ÇALIŞAN KADINLARIN SİGORTASI NASIL YAPILIR?

Ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanlar için bunları çalıştıranlar "ev hizmetlerinde on günden az çalıştırılacaklara ilişkin form" ile Kuruma müracaat edecek. - Ev hizmetlerinde ayda 10 günden az süre ile sigortalı çalıştıranlar "www.turkiye.gov.tr" uygulaması aracılığıyla da müracaat edebileceklerdir.

HİÇ ÇALIŞMAYAN BİRİ EMEKLİ OLABİLİR Mİ?

Ancak hayatı boyunca hiç çalışmamış olan kişilerde belirlenen bazı şartları yerlerine getirdikleri takdirde emekli olma fırsatını yakalıyor. SGK veya Bağ-Kur aracılığıyla emeklilik süreçleri başlayan kişiler daha önceden belirlenen kanun kapsamında prim gün sayısı ve istenen yaşı doldurmuş olmaları gerekiyor.

SİGORTA EN AZ KAÇ GÜN YATILIR?

5510 sayılı Kanunun 88 inci maddesi dördüncü fıkrasında; ay içerisinde 30 günden az çalışan sigortalılar için eksik günlerine ait genel sağlık sigortası primlerinin 30 güne tamamlanması zorunlu tutulmuştur.

EMEKLİLİK İÇİN NEREYE MÜRACAAT EDİLİR?

Sigortalı çalışanların emekli olabilmeleri için, kişilerin prim günleri ve yaşları dolduktan sonra gerekli olan tüm evrakları toplayarak Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüklerine başvuru yapmaları gereklidir.

YORUM EKLE

banner80

banner84