Ermaksan'dan bir ilk daha

Ermaksan, milli olarak ürettiği fiber sensörler (FBG) ile stratejik bir teknolojiyi daha ülkeye kazandırdı.

Ermaksan'dan bir ilk daha

‘Yenilikçi teknolojiler' sloganıyla Endüstri 4.0'a uygun akıllı ve ileri teknoloji çözümler geliştiren Ermaksan, dünyada sayılı firmanın ürettiği ve enerji, yapı, ulaştırma denizcilik, havacılık, uzay, güvenlik, medikal, sismoloji gibi pek çok alanda sıcaklık, basınç, titreşim, kuvvet gibi çeşitli ölçümlerin yapılmasına olanak sağlayan FBG sensörlerini (Fiber Bragg Grating) sanayicilerin kullanımına sundu.

Ermaksan tarafından yüksek teknolojiye yatırım çalışmaları kapsamında Türkiye'de ilk ve tek olarak, tamamen milli imkanlarla hayata geçirilen bu teknoloji ile ülkemizin teknoloji odaklı büyüme hedeflerine yönelik çok önemli bir adım atılmış oldu.

Türkiye'nin yüzde 100 yerli ve milli ilk lazer çipi, ilk lazer ışın kaynağı ve ilk 3D eklemeli imalat makinesi gibi devrim niteliğinde pek çok teknolojiyi üretip dünyanın dört bir yanına ulaştırmaya devam eden firma, FBG sensör teknolojisiyle birlikte teknoloji hamlelerine yeni bir halka daha ekledi.

YATIRIMLAR DEVAM EDECEK

Ermaksan Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Ahmet Özkayan, konuyla ilgili açıklamasında, geçmişte yurt dışından ithal edilen bu ürünün artık tamamen yerli ve milli olarak ülkemize ciddi güç katacağını söyledi. FBG sensörleri hakkında bilgi veren Özkayan, ‘'Optik fiberler; cam ya da plastik malzemelerden yapılan ve insan saçından biraz daha kalın bir çapta üretilen esnek, hafif ve şeffaf yapılardır.

FBG sensör teknolojisi ile çeşitli fiziksel veya kimyasal parametreleri ölçmek mümkündür. FBG sensörler ile aynı fiber üzerinden birden çok etki aynı anda ölçülebilir'' dedi. Özkayan, teknoloji yatırımlarının devam edeceğini dile getirdi.

YORUM EKLE

banner69