Erdoğan: Türkiye üretim üssü olma yolunda emin adımlarla ilerliyor

Çinli teknoloji devi Xiaomi'nin Türkiye'de yaptığı 30 milyon dolarlık fabrika yatırımına ilişkin bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye, akıllı telefon üreticileri için bölgenin üretim üssü olma yolunda emin adımlarla ilerliyor" dedi.

Erdoğan: Türkiye üretim üssü olma yolunda emin adımlarla ilerliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin akıllı telefon üreticileri için üretim üssü olma yolunda ilerlediğini ve Xiaomi ve iş ortağı Salcomp'un kurduğu fabrikada 2 bin kişiye istihdam sağlanacağını söyledi.

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi 30 milyon dolarlık yatırımla kurduğu İstanbul fabrikası bugün açıldı. Söz konusu yatırıma ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan bir açıklama geldi.

Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Yıllık 10 milyonun üzerinde cep telefonu satışının gerçekleştiği; Avrupa, Rusya ve Orta Doğu pazarlarının birleşme noktası Türkiye, akıllı telefon üreticileri için bölgenin üretim üssü olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Xiaomi ve iş ortağı Salcomp'un yaklaşık 30 milyon dolarlık yatırımla, 14 bin metrekare arazi üzerinde kurduğu bu fabrika, yıllık 5 milyon üretim kapasitesiyle 2 bin kişiye de istihdam sağlayacaktır.

Dünyanın Covid-19 salgını sebebiyle sancılı günler yaşadığı bir dönemde, sizlerin şahsında Türkiye'ye güvenen, ülkemizin potansiyeline ve geleceğine inanan tüm yatırımcılara şahsım ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum."

YORUM EKLE

banner70