Emekliye en az yüzde 6 zam

Emekliler için 2019 Temmuz zammının ilk ipucu geldi. Merkez Bankası'nın beklenti anketindeki enflasyon tahminine göre; SSK emeklileri ve Bağ-Kur emeklileri için zam oranı yüzde 6 olacak. Memurlar ve memur emeklileri için de yüzde 5'lik zamma ilaveten yüzde 2 enflasyon farkı göründü.

Emekliye en az yüzde 6 zam

Yaklaşık 12.3 milyon emekli için Temmuz zammı adım adım yaklaşıyor. Zam oranında enflasyon belirleyici olacak. Bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon SSK emeklileri ve Bağ- Kur emeklileri için zam oranını, memurlar ve memur emeklileri için ise yüzde 5'lik toplu sözleşme artışına ilaveten enflasyon farkı alıp almayacağını gösterecek.

FARKLI MAAŞ

Temmuz zammına ilişkin ilk ipucu Merkez Bankası'nın ekonomistlerle gerçekleştirdiği beklenti anketinden geldi.

Reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan 68 katılımcı tarafından yanıtlanan TCMB'nin Nisan ayı beklenti anketi açıklandı.

Ankete göre, Nisan ayı için tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi yüzde 1.61 oldu. Mayıs ayı TÜFE beklentisi yüzde 1.12 olurken, Haziran ayı TÜFE beklentisi ise yüzde 0.88 olarak gerçekleşti.

Buna göre; bu yılın ilk 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 6 olarak gerçekleşecek.

Bu tahmin gerçekleşirse, SSK emeklileri ve Bağ-Kur emeklileri için maaşlara Temmuz'da yüzde 6 oranında zam yansıtılacak, memurlar ve memur emeklileri ise yüzde 5'in üzerine yüzde 2 enflasyon farkı alacak.

YORUM EKLE

banner69