Ekonomi büyüdü, emeğin payı düştü

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) ekonomik büyüme verilerine göre işgücüne yapılan ödemelerin cari gayrisafi katma değer içindeki payı 2019 yılında yüzde 34,8 iken 2020 yılında yüzde 33,1'e düştü.

Ekonomi büyüdü, emeğin payı düştü

İşletmelerin payı veya TÜİK'in tanımıyla net işletme artığı/karma gelirin payı ise 2019 yılında yüzde 47,4 iken 2020 yılında yüzde 49,3 oldu.

Ücretlilerin payındaki düşüşün "iyi haber olmadığını" belirten Merkez Bankası eski Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Özatay, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Yeni GSYH verisinde en ilginç noktalardan biri şu: Ücretli kesimin GSYH'den aldığı pay 2019 ikinci çeyreğe kıyasla 3.8 puan, 2021 birinci çeyreğe göre 2.6 puan düşmüş durumda. Önemli bir büyüme var ama çalışanlar bu büyümeden giderek daha az pay alıyorlar."

DİSK: Emeğin payı düştü

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (DİSK) Araştırma Merkezi'nden yapılan açıklamada ise emeğin milli gelirdeki payının yüzde 4.1 azaldığına dikkat çekilerek, "Bu tablo salgın döneminde emekçilerin milli gelirden aldıkları payın düştüğünü, iş kaybının gelir kaybında dönüştüğünü gösteriyor" denildi.

YORUM EKLE

banner69

banner75