Dolar 17 lirayı aştı

Dolar güne 16.82 liradan başladı. Öğleden sonra 17 lirayı aştı. Dolar/TL'de yükseliş yüzde 1'i aşarken, Euro/TL Avrupa'da artan enerji krizi korkusunun etkisiyle hafif geriledi. Bu korkuyu alevlendiren ise Norveç'te offshore gaz endüstrisi çalışanlarının 'greve devam' kararı alması oldu.

Dolar 17 lirayı aştı

Geçen hafta 16.60'dan 16.75 liraya yükselen dolar yükselişini dün yeni haftaya da taşımıştı.

Dün TÜİK'in haziran ayında yıllık enflasyonun yüzde 78.6'ya yükseldiğini açıklamasının ardından dolar 16.80 lirayı aştı.

Dolar yeni güne ise 16.82 liradan başladı. Gün içerisinde yükselişini sürdürerek 17 lirayı aştı.

BDDK KARARIYLA DÜŞMÜŞTÜ

24 Haziran cuma günü dolar 17.35-17.40 lira aralığında hareket ederken BDDK piyasa kapanışı sonrası ticari TL cinsi kredi kullanılabilmesi için şirketlerin döviz varlıklarını 15 milyon TL'nin üzerine çıkarmama şartı getirildiğini açıkladı. Halihazırda nakdi döviz varlığı 15 milyon TL üzeri olan şirketler ise bu varlığı aktifinin ya da satış hasılatının yüzde 10'unu aşması durumunda yeni nakdi TL ticari kredi kullanamayacağını bildirdi.

Bu bir sıkılaşma adımı olarak kabul edilirken24 Haziran gecesi dolar 16.50 liranın altını gördü. Geçen hafta ise yönünü yeniden yukarı çevirdi ve bugün 17.03 liraya çıktı.

ENDEKS 20 YILIN ZİRVESİNDE

Bu yükselişte doların küresel olarak güçlenmesi de etkili oldu. Doların ana para birimlerinden oluşan sepete karşı performansını gösteren dolar endeksi son 1 haftada yüzde 1.6 yükselerek bugün 106 değerini aştı ve 20 yılın zirvesine ulaştı.

AVRUPA'DA GAZ PANİĞİ

Dolar endeksinin güçlenmesinde aslında Euro'daki değer kaybı da etkili oldu. Norveç'te offshore gaz tesisleri çalışanları devam eden grevlerini uzatma kararı aldı. Halihazırda Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle arza yönelik endişeler gaz fiyatlarında yukarı yönlü baskı yaratırken Norveç'ten gelen greve devam kararı Avrupa'da toptan doğal gaz fiyatlarının bir günde yüzde 8 yükselmesine yol açtı.

Avrupa'nın enerji krizine sürüklendiğine yönelik endişeler Euro'da değer kaybına yol açtı. Dolar/TL günlük yüzde 1.3 yükselirken Euro/TL yüzde 0.1 geriledi.

YORUM EKLE

banner80

banner84

banner75