Çalışmadan emekli maaşı alabilirsiniz

Çalışamadıkları veya aktif olarak iş hayatında bulunamadıkları için herhangi bir sosyal güvenceleri olmayanların da emeklilik ve maaş alma imkanı var.

Çalışmadan emekli maaşı alabilirsiniz

Çalışmayanlara ve evde küçük çaplı üretim yaparak aile bütçesine katkı sunan kadınlara devlet emeklilik için çeşitli kolaylıklar sağlıyor.

Evden emeklilik için 3 yol bulunuyor. Bunlardan birini seçerek geleceğinizi garanti altına alabilirsiniz. Nasıl mı? İşte ayrıntılar.

1-2160 GÜN PRİM KAZANMA İMKANI

Yöntemlerden biri doğum borçlanması. Borçlanma hakkı, 3 çocuğa kadar kullanılabiliyor. Doğumdan önce sigortası olan anneler, doğumdan sonra boşta geçen sürelerinin 2 yıla kadar olan kısmı için borçlanma yapabiliyor.

Böylece 3 çocuğu bulunan anne, toplam 6 yıla kadar borçlanabiliyor. Bunun sonucunda da 2160 gün prim kazanıyor. Bu yıl borçlanmanın tutarı aylık 1.145 lira, 2 yıllık yani 1 çocuk için ise 27 bin 475 lira.

2-VERGİSİZ ESNAF OLABİLİRSİNİZ

Esnaf muafiyet belgesi alarak, vergiden muaf olabilirsiniz. Bu da bir başka yöntem. Ancak burada evde kendi imkanlarınızla el işi dikiş nakış, erişte, mantı, kuru çiçek gibi ürünlerin üretimiyle uğraşmanız lazım. Esnaf muaflığı sağlayan yöntemi seçen kadınlar, SGK’ya başvurarak sigortalı oluyor.

Emeklilik yolunu açan bu kolaylık, sağlıktan da ücretsiz yararlanma hakkı tanıyor. Tercih ettiğiniz bu yöntemde üstelik devlet 2 gün avantajı da sunuyor. Yani 28 gün üzerinden prim yatıran, 30 gün çalışmış sayılıyor. Buna göre bu yıl için ödenecek prim tutarı aylık 1.068 lira.

3-İSTEĞE BAĞLI SİGORTA SEÇENEĞİ

Hiçbir sigortası bulunmayan ya da çalışmayan ev kadınları Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) giderek kendilerini sigortalı yaptırabilir. Bunun için her ay prim ödemeleri gerekiyor. Brüt asgari ücretin (2021 yılı için 3.577 lira) yüzde 32’sini ödeyerek isteğe bağlı sigortalı olunabiliyor. Bu yıl ödenecek aylık prim tutarı en az 1.144 lira. En yüksek ise bunun 7.5 katı yani 8.584 lira.

Bu yolu seçen emeklilik hakkı kazanabildiği gibi hem kendisi hem de bakmakla yükümlü olduğu kişiler, sağlık hizmetinden de ücretsiz yararlanabilir. Ancak burada bazı koşullar aranıyor.

HANGİ ŞARTLARA BAKILIYOR?

18 yaşından büyük olmak. Zorunlu sigorta gerektiren işlerde çalışmamak. Sahip olduğu sigorta nedeniyle aylık alıyor olmamak. ‘Gelir Vergisi’nden muaf’ olduğunu belgelemek.

YORUM EKLE

banner69

banner75