Bursa’nın dev projesinde endişe! Şantiyeler kuruldu ama…

Bursa’da yapım çalışmaları devam eden ve şantiyeleri kurulan Emek-Şehir Hastanesi metro hattında Ulaştırma Bakanlığı’nın diğer projeler sebebiyle Bursa’ya ödenek sorunu yaşatma ihtimali endişeleri beraberinde getirdi.

Bursa’nın dev projesinde endişe! Şantiyeler kuruldu ama…

Bursa’da yapım çalışmaları devam eden ve şantiyeleri kurulan Emek-Şehir Hastanesi metro hattında Ulaştırma Bakanlığı’nın diğer projeler sebebiyle Bursa’ya ödenek sorunu yaşatma ihtimali endişeleri beraberinde getirdi.

Konuyu, Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz bugünkü köşesine taşıdı.

Yılmaz, yazısında şu ifadelere yer verdi:

“Gördüğümüz şu… Şehir Hastanesi Metrosu olarak andığımız, Bursaray’ı son durak Emek’ten Geçit-Balat güzergahıyla hızlı tren istasyonu ve Şehir Hastanesi’ne ulaştıracak proje için her şey hazır.

Dahası…

Tümü yeraltından yapılacak 6.1 kilometre uzunluğundaki hattı ve 4 yeraltı istasyonuyla metro projesi yeni gelişen yerleşim bölgelerini de içine alacak.

Gerçi…

2 Nisan’da temeli atıldıktan sonra Danıştay’ın ihaleyi iptal etmesi sonrası 5 Mayıs’ta yeniden ihale yapıldığında zaman kaybı kaygısı oldu, ama yeni ihale iki yeni fırsata dönüştü.

Birincisi…

1460 gün, yani 4 yıl olan iş bitimi ikinci ihalede 700 güne yani 23 aya indi. Bu da inşaat süresinin en az 2 yıl azalması demek.

İkincisi…

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın girişimiyle güzergahta proje değişiklikleri yapıldı. Geçit’teki istasyon 500 metre ileri kaydırılırken, yarısı istasyonda kaldığı için yıkılıp geri çekilmesi söz konusu olan cami kurtuldu.

Bu süreçte…

Müteahhit Söğüt-Taşyapı ortaklığı Balat’tan Bademli çıkışına, Büyükşehir’in de bastırmasıyla büyük bir şantiye kurdu.

Güçlü iş makineleri ve kamyon parkıyla çalışanlar için yatakhane ve sosyal tesislerden oluşan şantiye, hızlı tren inşaatındaki şantiyelerden daha büyük.

Geçen hafta…

Güzergahtaki ağaçları söküp Hamitler’a taşıyan Büyükşehir Belediyesi proje alanını boşalttı. Müteahhit de Mudanya Yolu üzerinde eski Endülüs Park önündeki alanları kazı sırasında yol olarak kullanılmak üzere kırdı.

Böylece sıra, metro için kazma vurulmasına geldi.

Fakat…

İşin içindeki dostlarla konuşurken ortak bir kaygı dikkatimizi çekti:

“Bugüne kadar Bursa yatırımlarında işi ağırdan alan, Bursa projelerine ilgisiz kalan Ulaştırma Bakanlığı ödenek sorunu yaşatır mı?”

Öyle ya…

Merkezi bütçe yatırımı olan projenin öngörüldüğü gibi 2 yılda bitirilebilmesi için ödenek sorunu olmaması gerekiyor.

Korku bu.

METRO AKSARSA AK PARTİ AÇIKLAYAMAZ

Açıklamayı… Geçen hafta Ulaştırma Bakanlığı yaptı, bizler de öyle öğrendik.

Meğer…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “dünyanın en büyük metrosu” dediği inşaatlar, Ulaştırma Bakanlığı’nın verdiği 60 milyar lirayla yapılıyormuş.

Umarız…

AK Parti’nin en büyük Büyükşehir Belediyesi olan Bursa’yı Ulaştırma Bakanlığı bu defa mahrum bırakmaz da Şehir Hastanesi Metrosu aksamaz.

Aksarsa, AK Parti bunu açıklayamaz.”

YORUM EKLE

banner69

banner75