Bursa’nın dev projesi değişti! Mudanya yolunda şimdi ne olacak?

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz, proje revizyonuna uğrayan Emek-Şehir Hastanesi Metro hattıyla ilgili son bilgileri bugünkü köşesinde paylaştı…

Bursa’nın dev projesi değişti! Mudanya yolunda şimdi ne olacak?

Yılmaz, yazısında şu bilgileri verdi:

Her şey hazırdı… Bursaray’ı son durağı Emek’ten sonra Balat’ta hızlı trenle buluşturup Şehir Hastanesi’ne ulaştıracak metro projesinde kazı çalışması için yol düzenlemeleri yapılmıştı.

Mudanya Yolu gidişi servis yoluna aktarılırken, Geçit’in arkasından Çevre Yolu gibi geçip hızlı tren viyadüğü altına inen yeni yolu Büyükşehir açmıştı.

Ne var ki…

6 Nisan günü, Şehir Hastanesi Metrosu’nun Geçit’te yeraltından yer üstüne çıkmasını Ulaştırma Bakanlığı’nın gündeme aldığını duyurduk.

Ankara’nın kararı sürpriz oldu, hatta “yanlış duyum” diyenler bile oldu.

Fakat…

Özdilek-Özhan önündeki Geçit Kavşağı altında yoğun altyapı ve yeraltında boru içine alınan dere geçmesi, otoyol viyadüğü ayağının altından tünelin risk olabileceği gibi nedenlerle proje değişikliği kesinleşti.

Şimdi…

Revize edilmiş proje için çalışmalara başlanıyor.

Yani…

Emek’ten sonra Geçit Kavşağı’ndaki orta göbeğe yapılacak istasyona kadar yer üstünden gelecek olan metro. istasyondan 200 metre sonra yeraltına inmeye başlayacak ve Geçit Camii yakınlarında tamamen yeraltına inecek.

Balat’ta yeraltına metro istasyonundan sonra da Şehir Hastanesi’ne yine yeraltından ulaşacak.

İşte…

Bu yeni projeye göre yeni kazılar önümüzdeki pazartesi günü başlıyor. Projeyi üstlenen Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü de bu kapsamda iki yeni karar aldı.

Birincisi…

Mudanya Yolu’nda her iki yönde servis yolları kaldırılacak ve trafik yeniden ana yola alınacak. Metro hattı çalışmaları da, ana yolun ortasındaki boşlukta devam edecek.

İkincisi…

Geçit’te yeraltına inileceğinden, kazı sırasında yolu iki şerit olarak açık tutabilmek için işyerleri önündeki parklanma alanları ve kaldırımların düzenlenmesi, esnafı mağdur etmeyecek şekilde yapılacak.

İlk iş olarak da…

Emek-Geçit arasında yolu eski haline döndürecek asfaltlama bu hafta bitecek.

Otoyol ayağının iki yanından geçecek

Ankara’da… Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan proje revizyonu sonrası güzergah bilgileri de ortaya çıktı.

Buna göre…

Emek’teki son duraktan itibaren yerüstünden ilerleyecek olan Şehir Hastanesi Metrosu, güzergahı üzerinde bulunan otoyol viyadüğü ayağının iki yanından geçecek.

Ancak…

Bu geçiş, Mudanya Yolu’nu etkilemeyecek ve raylar ortadaki boş alanda kalacak.

YORUM EKLE

banner75