Bursa’da simide yine zam geliyor

Bursa’da en son 5 ay önce fiyatı 25 kuruş artan simite yeniden zam gelecek. Maliyet artışlarının esnafı zor durumda bıraktığını belirten Simitçiler Odası Başkanı Pınar, fiyatın 3 liraya çıkması gerektiğini kaydetti.

Bursa’da simide yine zam geliyor

Olay Gazetesi’nden Ayşegül Güral Aktürk’ün haberine göre, son dönemde bir çok ürüne yağmur gibi gelen zamların ardından dar gelirlinin ‘susamlı kebabı’ simite de zam yolda.

Simitçiler ve Unlu Madde İmalatçıları Odası Başkanı Erdal Pınar, susam, yağ, un gibi ürünlerde geçen yıldan bu yana fiyatların yüzde 100’e yakın yükseldiğini söyledi. Maliyet artışlarının esnafın belini büktüğünü vurgulayan Pınar, ‘’Esnafımız kepenk kapatmaya gidiyor. İşletmeler yok olmak üzere. Devletten destek bekliyoruz. En azından bu ürünlerde gümrük vergilerinin sıfırlanmasını istiyoruz” dedi.

Geçen sene 18 litre yağı 110 liraya aldıklarını ancak fiyatın bu yıl 350 liraya ulaştığını ifade eden Erdal Pınar, şunları kaydetti: ‘’50 kilogramlık un 130 liradan 285 liraya çıktı. Bir kilogram susam 14 liradan 32 liraya ulaştı. Bu şartlar altında çok uzun süre dayanamayız. Zor durumdayız.”

SUSAMSIZ ÜRETECEĞİZ

Simit fiyatlarının artması için çalışma yaptıklarını dile getiren Pınar, 100 gram simitin 2,50 liraya satıldığını hatırlattı. Bu fiyatın 3 liraya yükselmesi gerektiğinin altını çizen Erdal Pınar, ‘’En son haziran ayında 25 kuruş zam yaparak 2,25 lira olan fiyatı 2,50 liraya çıkartmıştık. Ancak artık bu 25 kuruş maliyetleri karşılamıyor. Girdi maliyetleri bu şekilde artışını sürdürürse susamsız simit üretmeye başlayacağız” diye konuştu.

YORUM EKLE

banner75