Bursa’da kompozit malzeme ve teknik tekstilde büyük dönüşüm hareketi başladı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından yürütülen, kompozit malzeme ve teknik tekstil alanında Türkiye’nin rekabet gücünü artıracak Avrupa Birliği destekli en önemli teknolojik dönüşüm projesi olan Kompozit Malzeme ve Teknik Tekstil Prototip Üretim ve Uygulama Merkezi’nin (BUTEXCOMP) ön tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Bursa’da kompozit malzeme ve teknik tekstilde büyük dönüşüm hareketi başladı

BTSO öncülüğünde, Rekabetçi Sektörler Programı çerçevesinde BUTEKOM çatısı altında hayata geçirilen BUTEXCOMP projesinin ilk etkinliği düzenlendi. BUTEKOM ev sahipliğinde, uluslararası uzmanların katılımı ile gerçekleştirilen ve iki gün süren 1. Bilgilendirme ve Atölye Çalışması etkinliğinde ‘Akıllı Tekstiller ve Giyilebilir Elektronikler’ ile ‘Kompozit Malzemeler İçin Net Şekilli Preformlar’ başlıklarında teorik eğitimler ve uygulamalı prototip üretimi yapıldı. Toplantıya BUTEKOM Akademik Danışmanı Prof. Dr. Mehmet Karahan, BUTEKOM Genel Müdürü Dr. Mustafa Hatipoğlu, BUTEXCOMP Proje Ekip Lideri Richard Smits ve sektör temsilcilerinin yanı sıra teknik tekstil ve kompozit alanında uluslararası başarılara sahip Almanya Aachen Üniversitesi’nden Melanie Hoerr ve İngiltere Oxford Brookes Üniversitesi’nden Matteo Moretti katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan BUTEKOM Akademik Danışmanı Prof. Dr. Mehmet Karahan, BTSO’nun Bursa sanayisini ileri teknoloji ve yüksek katma değerli bir üretim yapısına dönüştürmeyi hedeflediğini kaydetti. Sanayide nitelikli dönüşüm hamlesi çerçevesinde BTSO tarafından hayata geçirilen en önemli projelerden birinin BUTEKOM olduğunu belirten Karahan, “BTSO’nun vizyonu ile farklı bir kimliğe kavuşan BUTEKOM, hem tekstil hem de ileri kompozit malzeme kullanılan otomotiv sektörlerinin dönüşümünü hedefleyen bir yapılanma içerisine girdi. Öncelikle test ve Ar-Ge altyapısı oluşturuldu. Şu anda ise prototipleme merkezi kuruyoruz. Bu merkezin amacı firmalarımızın Ar-Ge ile edindikleri birikimi ürüne dönüştürüp ticarileştirme aşamasına geçmek. BUTEKOM şu anda Teknoloji Hazırlık Seviyesi (TRL) 1’den 7’ye kadar olan bütün aşamaları kapsayacak bir altyapı ve makine parkuruna sahip” dedi.

Kompozit Malzemeler ve Teknik Tekstil Prototip Üretim ve Uygulama Merkezi’nin AB ile Türkiye arasındaki mali işbirliği çerçevesinde yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı çerçevesinde, 6 milyon 150 bin avro’luk bir fonla hayata geçirildiğini ifade eden Karahan, “30 Ekim 2021 tarihinde başlayan projemiz 30 ay devam edecek. Uygulama merkezi ile birlikte firmalara eğitim, laboratuvar ve danışmanlık hizmeti verirken, yüksek performanslı kompozit malzemeler ve teknik tekstil üretmek için gerekli olan üretim altyapsının firmalarımızla birlikte kullanımını sağlayacağız. Projenin iki ayağı var. Birincisi altyapı ve makine teçhizat alımını içeriyor. Biz bu aşamada özellikle teknik tekstillerde ve kompozit malzemelerde kullanılan, firmalarımızda olmayan ve yakın gelecekte sanayimizin teknolojik seviyesini yükseltecek cihazların seçimine öncelik verdik. Bu cihazlarla birlikte burada ortak bir kullanım merkezi oluşturuyoruz. Projenin ikinci ayağı ise teknik destek faaliyetlerini içeriyor. Birkaç firmanın yer aldığı bir konsorsiyum oluşturduk. Firmalara danışmanlık, mentorluk ve eğitim gibi faaliyetlerle destek oluyoruz. Somut olarak baktığımızda bu proje çerçevesinde en az 35 firmanın ki bunların 25’i tekstilden olacak geliştirdikleri yeni ürünlerle tekstilden teknik tekstile dönüşümünü desteklemiş olacağız” diye konuştu.

YORUM EKLE

banner80

banner75