Bursa’da barajlardaki seviye düştü; 40 kuyu yeniden devrede

Bursa Hakimiyet Gazetesi köşe yazarı Namık Göz, Bursa’yı bekleyen susuzluk tehlikesi ile ilgili önemli bir yazı kaleme aldı.

Bursa’da barajlardaki seviye düştü; 40 kuyu yeniden devrede

İşte Namık Göz’ün yazısı;

Bilim insanlarının yıllardan beri uyarılarda bulunduğu iklim değişikliği artık gerçekleşti. Seller, fırtınalar, yangınlar peş peşe geliyor. En önemli yansıma ise su kaynakları ve bunun tarıma yansımasında. Göl ve derelerimiz kurudu. İç ve Doğu Anadolu'da bazı ürünler hasat dahi edilmeden tarlalar sürülmeye başlandı.

Kuraklığın Bursa'ya yansıması ise yağış rejiminin değişmesi ve sıcaklık artışıyla gerçekleşti. Önümüzdeki yıllarda daha büyük tehlikeler kapımızda bekliyor. Bugün övünerek sadece Bursa'da ürettiğimizi söylediğimiz siyah incir, armut, zeytin, salçalık domates, biberi önlem almazsak belki de göremeyeceğiz. Çünkü bu ürünlerin tamamı suya ve ılıman iklim koşullarına uygun ortam istiyor.

Aslında iklim değişikliği başlamadan da Bursa su zengini bir kent değildi. Bu algının oluşmasında Evliya Çelebi'nin 400 yıl önce yazdığı Seyahatnamesi'nde, 'Velhasıl Bursa sudan ibarettir' benzetmesinin yanı sıra hazır su firmalarının Bursa'da olmasının etkisi büyük.

Sanılanın aksine Bursa su fakiri bir kent. Geçen yıl Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da yaptığı su konulu söyleşide anlatmıştı.

Geçen yıl sonbahar aylarında Nilüfer ve Doğancı barajlarındaki su miktarı düşünce BUSKİ hemen 155 kuyuyu devreye alarak su kesintisi yaşanmamasını sağlamıştı. Son 100 yılın en kurak beşinci, son 45 yılın da en kurak sonbaharını yaşamıştık.

Bu yıl şubat ayında kar, mart ayındaki yağmur sayesinde barajlar doldu. Bursa kuyu yerine Uludağ'dan gelen kaynak sularını içmeye başladı.

Ancak, mart ayından sonra bu yıl da yağış konusunda geçen yıl kadar olmasa bile yine pek yağış görmedi. Bu yüzden Doğancı'da doluluk oranı yüzde 52'ye Nilüfer de ise 75'e düştü.
Bu gelişme üzerine BUSKİ, önümüzdeki sonbahar için şimdiden tedbir alarak, 40 kuyuyu geçen hafta devreye soktu. Bu kuyulardan şebekeye aktarılan su miktarı kentin günlük ihtiyacının yüzde 10'u seviyesinde. Eğer kuraklık devam ederse diğer kuyular da devreye alınacak.

Aslında bizim iki barajımız da artık Bursa'nın su ihtiyacını karşımada yetersiz. İstanbul, Ankara ve Adana ile karşılaştırdığımızda barajlardan kişi başına düşen su miktarı oldukça gerilerde. Yani herkesin bir tanker suyu var. Onun için Bursa Büyükşehir Belediyesi Çınarcık barajını devreye almaya çalışıyor. Eğer, bu baraj devreye girerse mevcut iki barajın iki katından fazla kapasitede su sağlayacak.

Bunun yanı sıra Bursa'daki diğer bir yanlış uygulama ise içme suyu kalitesindeki kaynakların sanayide kullanılıyor olması. Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz aylarda sanayideki su kullanımına disiplin getirmek için çalışmalar başlatmıştı.

Bizim Bursalılar olarak yapacağımız bireysel tasarrufun yanı sıra sanayide ve tarımda kullanılan suyun kontrol altına alınması gerekiyor.

Yoksa susuzluk tehlikesi bizi bekliyor.

YORUM EKLE

banner69

banner75