BUMİAD Cumhuriyet Ödülleri 26 Ekim’de

Bursa Mühendis ve Mimar İş İnsanları Derneği (BUMİAD), geleneksel hale getirdiği ‘Cumhuriyet Ödülleri’ ile ilgili basın toplantısı düzenledi. BUMİAD Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Bozdemir yaptığı açıklamada, 2021 Cumhuriyet Ödülleri’nin Prof. Dr. Aziz Sancar, Prof. Dr. Ersan Şen ve Nurten Ceyhan’a verileceğini belirtti.

BUMİAD Cumhuriyet Ödülleri 26 Ekim’de

BUMİAD dernek merkezinde düzenlenen etkinliğe, BUMİAD Kurucu Başkanı İlker Özaslan, BUMİAD Danışma Kurulu Başkanı M. Orhan Efe, BUMİAD Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Bozdemir, yönetim kurulu ve danışma kurulu üyeleri katıldı.

Basın toplantısında konuşan BUMİAD Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Bozdemir, ödüllere ilk olarak 2017 yılında başladıklarını ve bu yıl 5’ncisini düzenleyecek olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Cumhuriyet Ödülleri’nin artık geleneksel ve kurumsal bir kimlik kazandığını belirten Bozdemir, 2021 Cumhuriyet Ödülleri’ni, 26 Ekim Salı akşamı düzenleyecekleri baloda sahiplerine takdim edeceklerini belirtti.

BUMİAD’ın tek taraf olduğu yer…

Konuşmasında BUMİAD ile ilgili de bilgiler veren Bozdemir, “BUMİAD özgürlükçüdür, sosyal adaleti savunur, hukukun üstünlüğünü kabul eder. Ülkemizin; paylaşımcı ve ortak akıl ile üretilecek kalıcı, sürdürülebilir politikalarla kalkınabileceğine inanır. Bu anlayış ve davranış biçimi ile birlikte BUMİAD tarafsız bir sivil toplum kuruluşudur. Üyelerinin farklı dünya görüşüne sahip olmaları ile birlikte BUMİAD, her türlü düşünceye ve siyasi yelpazeye eşit mesafede, yansız ve tarafsızdır. Ancak taraf olduğumuz tek bir çizgimiz vardır. Mustafa Kemal Atatürk’ün kurup bizlere ve gençliğe emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti ve ilkeleri ile ülkemizin birlik beraberliği, bölünmezliği, şanlı bayrağımızın özgürce sonsuza dek vatanın her sathında dalgalanmasıdır” dedi.

“Eğitime Katkı Ödülü”

Bozdemir şöyle devam etti: “BUMİAD cumhuriyet ödülleri ilk olarak 2017 yılında verilmeye başlandı. Ödüle layık görülecek kişi ve kurumların yerel ile sınırlı kalmadan ülke geneline yayılması amaçlanarak yola çıkıldı. Başlangıçta tek ödül üzerine öngörü kabul edilmesine rağmen gelen öneri yoğunluğu göz önüne alınarak kesin sınırlama konulmadan ilk yıl, beş ödül verildi. Bu noktada gelen öneriler doğrultusunda kendi kendine gelişen bir görüş ile ödüllerin bir tanesinin mutlaka ‘Eğitime Katkı Ödülü’ olarak sunulması düşüncesi kabul gördü. İkinci yıldan itibaren de ikinci bir kabulümüz de ödüllerin birinin eğitime katkı ödülü olması yanında toplam üç ödül sunulması ve mümkünse bir ödülün de yerel olmasına özen gösterilmesi olmuştur.”

Aziz Sancar, Ersan Şen ve Nurten Ceyhan…

2021 Cumhuriyet Ödülleri’nden bahseden Bozdemir, “Bu yıl ödül alabilecek pek çok isim görüşüldü. Çeşitli müzakereler sonrasında BUMİAD’ın da çizgisine paralellik gösteren 3 isimde mutabık kılındı. Bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, Hukukçu Prof. Dr. Ersan Şen ve duayen öğretmen Nurten Ceyhan’ın ödül alınmasına karar verildi. Ödüllerimizi 26 Ekim Salı gecesi düzenleyeceğimiz baloda vereceğiz.”

Basın toplantısında konuşan BUMİAD Danışma Kurulu Başkanı M. Orhan Efe de, Cumhuriyet Ödülleri’nin geçmişiyle ilgili bilgi verdi. Efe, “2017 yılında başladığımız bu ödüllerde, M. İlker Başbuğ, Prof. Dr. Ulviye Özer, Nesin Vakfı, Çağdaş Eğitim Kooperatifi, OİB Lisesi, Muazzaz İlmiye Çığ, Erdem Saker, Mümin Ceyhan, Mustafa Bozbey gibi isim ve kurumlar ödüllendirildi. Bu yıl da yine çok değerli isimler belirlendi. 26 Ekim’deki o gece için şimdiden çok heyecanlıyız” diye konuştu.

Toplantı, BUMİAD Kurucu Başkanı İlker Özaslan ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Filiz Güzel Şen’in gündemle ve konuyla ilgili açıklamalarının ardından soru cevap bölümü ile sona erdi.

YORUM EKLE

banner75