‘BOSCH’un Bursa’daki yatırımları sürecek’

BUSİAD Çekirge Toplantısı’nın konuğu olan, BOSCH Türkiye ve Orta Doğu Başkanı Steven Young, 1972’den beri bulundukları Bursa’daki insan kaynağına ve kaliteli üretime güvendikleri için yatırımlara devam edeceklerini söyledi.

‘BOSCH’un Bursa’daki yatırımları sürecek’

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği’nin (BUSİAD) geleneksel Çekirge Toplantıları’nın konuğu BOSCH Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young oldu.

Toplantının açılışında konuşan BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, Young’a katılımı ve temsil ettiği BOSCH ailesinin Bursa’da yatırımlarını sürdürmesi dolayısıyla teşekkür etti. Türkay, Ipsos’un 23 ülkede 18 bin kişiyle yaptığı global trendler araştırmasından örnekler verdiği konuşmasında, sonuçların dünyanın depresyon döneminde olduğunu gösterdiğini söyledi. Türkay, “Yönetimlerine, geleceklerine umudunu azaltmış topluluklar içinde yaşıyoruz. Buradan çıkış yolunu umarım insanlık olarak bulabiliriz” dedi.

Türkay’ın ardından gelecekte karşılaşacağımız trendlere ilişkin bir sunum yapan Steven Young, ilk olarak BOSCH’a ilişkin bilgiler verdi. Young, küçük bir buji ile 1885’te başlayan BOSCH’un hikayesinin bugün, 150’den fazla ülkede, 400 bin çalışanla, 78 milyar ciroya ulaşan ve bunun da yüzde 10’unu Ar-Ge’ye yatıran bir uluslararası şirkete dönüştüğünü söyledi. Young, “Türkiye ve Orta Doğu için 16 ülkeyi yönetiyoruz. 4.1 milyar euroluk bir ciro. 41 ülkeye ihracat yapıyoruz ve Türkiye'nin ihracatının yüzde 1.5'unu biz yapıyoruz. İlk Ar-Ge merkezini 2008’de biz açtık. Bir de tasarım merkezimiz var. Türkiye, Bosch için ne anlama geliyor? Toplam cironun yüzde 5'i buradan geliyor. Çalışan sayısında 4. Büyük ülke” diyerek Türkiye’ye verdikleri önemi de aktardı. Young, “İçinde bulunduğumuz koşullarda Türkiye’ye yatırım yapmaya sizi iten unsurlar nelerdir? sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

“1910 yılında bir temsilcilikle başladığımız Türkiye yolculuğumuz 1972’de Bursa’da açılan ilk fabrikamızla sürdü. Biz Türkiye ve Bursa’daki insan kaynağı performansından çok memnunuz. Bölge, büyüyen pazarlarla dolu. Kalitemiz ödüller alıyor. Yan sanayi çok önemli. Buradan Japonya ve Çin’e sevkiyat yapıyoruz. Ayrıca, genç nüfus çok önemli. Bu nedenlerle, Türkiye’de olmaya ve yatırım yapmaya devam edeceğiz.”

BOSCH’UN GELECEĞE BAKIŞI…

Steven Young, sunumun önemli bir bölümünü ise, gelecek trendlerine ayırdı. 2030-2050'lere ilişkin BOSCH’un gelecek öngörülerini aktaran Young, şunları söyledi:

“50 milyar akıllı nesne birbirine bağlı hale gelecek. 6 milyar insan, 2050 yılında büyük şehirlerde yaşayacak. Yani şehirlere büyük bir yük gelecek. Hava kalitesi, ses, trafik hepsini yönetmek zorundayız. 65 yaş üstü insanlar diğer gruplardan 2 kat daha hızlı büyüyecek. Enerjiye baktığımızda 2030'da yüzde 50 daha fazla enerji, yüzde 40 daha fazla temiz suya ihtiyaç duyacağız. Biz de BOSCH olarak, bağlanabilirlik, kentleşme, demografi ve enerji trendleri üzerinde çalışıyoruz. Orta gelir grubunun yükselişini de dikkate almak lazım. Yüzde 27'den yüzde 55'e çıkıyor. Refah, nüfusla paralel artacak öngörüsünü taşıyoruz. Afrika ve Asya Pasifik’te büyüme yaşanacak. Avrupa'da küçülme var. Türkiye’de yaş ortalaması 30. Bu büyük bir fırsat. Sermaye akımları batıdan doğuya doğru gidecek. Geçmişten farklı olarak 2030'da 1. Sırada Çin, 2. Sırada ABD ve 3. Sırada Hindistan yer alacak. Türkiye’de ilk 15 içinde olacak.”

ARAÇLAR PAYLAŞILACAK…

Otomotiv sektöründe de değişim yıllarına girildiğini kaydeden Young, elektrikli ve otonom araçların, yeni kuşaklarla birlikte tamamen değişmiş bir yapıyı ortaya koyacağını söyledi. Young, “Araçlar küçülecek, hafifleyecek ve paylaşılacak. Sahip olduğumuz araçlar yüzde 96 yatıyor. Baby boomer kuşağı için araçlar statü sembolüydü. Gelecek kuşaklar için statü sembolleri farklı olacak. Sürücüsüz araçlardan bahsediyoruz. 10 yaşındaki çocuğunuzu sürücüsüz araca bindirip okula göndereceksiniz” diye konuştu.

Sunumunun ardından Steven Youn’a BUSİAD Başkanı Ergun Hadi Türkay tarafından özel tasarım Türk kahvesi fincanı hediye edildi.

Toplantıda ayrıca, BUSİAD’a yeni üye olan Zerrin Özgüle, Zeki İlhan, Yasemin Uyar Duman, Alper Pekmezçioğlu ve Muharrem Fatih Aksoy’a rozetleri de takıldı.

YORUM EKLE

banner69

banner75