Benzin ve motorine zam yolda

ABD ham petrolü yeniden 100 doların üzerine çıkarken, Brent petrol de 105 dolara yükseldi. Bu artış Türkiye'ye zam olarak geri dönecek.

Benzin ve motorine zam yolda

Milli Gazeti'nin haberine göre, Brent petrolün 100 doların altına düşmesiyle motorine 1,04 kuruş indirim gelmişti. Brent petrol Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in askeri harekatın devam edeceğine ilişkin sözlerinin ardından yeniden yükselişe geçti. Bu yükselişin Türkiye'de de benzin ve motorinin peş peşe zamlanacağı anlamına geldiği belirtildi.

Bir çok ülke tarafından stratejik rezerv satışlarının devreye alınmasıyla bir süredir düşüş eğiliminde olan petrol fiyatları Rusya-Ukrayna savaşına yönelik yeni açıklamaların etkisiyle yükseldi. ABD ham petrolü yeniden 100 doların üzerine çıkarken, Brent petrol de 105 dolara yükseldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna tarafının Rusya ile İstanbul'da yaptığı müzakereler sonucunda varılan anlaşmaları reddettiğini belirterek "Yine hepimiz çıkmaza girdik" dedi.

RUSYA'DAN PETROL HAMLESİ

Ukrayna'daki "Özel askeri operasyonun" seyrinin planlandığı gibi sürdüğünü belirten Putin, harekatı daha hızlı gerçekleştirmenin mümkün olduğunu, ancak bunun çatışmaların yoğunluğu ve kayıplarla bağlantılı olduğunu bildirdi.

Rusya lideri Putin "Görevimiz, belirlenen tüm hedefleri yerine getirmek ve gerçekleştirmek, kayıpları en aza indirmek. Rusya Genelkurmay Başkanlığı tarafından önerilen plana göre ritmik, sakin şekilde hareket edeceğiz." şeklinde konuştu.

Putin, görüşmelerde herkes tarafından kabul edilebilir anlaşmalara varılmaması halinde, başlangıçta belirlenen görevlerin yerine getirilmesine kadar özel operasyonun devam edeceğini dile getirdi.

Petrol fiyatlarında jeopolitik gelişmelerin etkisi hissedilirken, Rusya da ambargolara karşı yeni bir hamleye hazırlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2022, 12:36
YORUM EKLE

banner75