Bakanlık fiyat denetimleri için sahaya indi!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, fahiş fiyatlarla ve stokçulukla mücadele etmek, KDV indirimlerinin etiketlere yansıyıp yansımadığını kontrol etmek ve kayıt dışı ekonomiyle etkin mücadele amacıyla saha çalışmalarına hız verdi, yaklaşık 30 sektörde fiyat denetimi yaptı.

Bakanlık fiyat denetimleri için sahaya indi!

Bakanlık, birçok sektöre ilişkin yaptığı detaylı risk analizleri çerçevesinde ülke geneline yönelik denetim planları hazırladı.

Bakanlık, sektörlerin, faaliyet alanları ile ciro büyüklükleri dikkate alınarak ve risk analiz sistemleri sonuçlarına göre belirlendiğini duyurdu. Sektörlerden bazıları şöyle sıralandı: gıda, otomotiv, yağ, gübre, şeker, inşaat malzemeleri, alkollü içecek, tütün ürünleri, sıvı yakıt, demir-çelik, tahıl, kahve ve canlı kümes hayvanları toptan ticareti.

Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati’nin talimatı ile yapılan denetimlerin amacının, temel ihtiyaç ürünlerinde KDV oran indirimleri başta olmak üzere vatandaşların alım güçlerini artırmak doğrultusunda alınan kararların etkinliğini azaltacak yönde uygulamalar yapan firmaların tespit edilmesi, vergi kayıp kaçağının önüne geçilmesi olduğu belirtildi.

Açıklamaya göre gıda sektörüne yönelik denetimlerde, tedarik zincirleri dikkate alınarak ürünlerde, üretim yerinden nihai tüketicilere ulaşma aşamasına kadar arz–talep dengesiyle uyuşmayacak şekilde spekülatif fiyat artışının olup olmadığına özellikle bakıldı. Bakanlığın, denetim ve incelemelerine 81 ilde aralıksız devam ettiği, belge düzenine uyum konusuna azami dikkat edildiği vurgulandı. Denetimlerde fiili stok sayımları yapılarak işletmelerdeki ana girdiler sonucunda ne kadar ürün üretildiği kontrol edildi. Sevk irsaliyesiz mal sevkiyatlarının yaptığı tespit edilen işletmelere gerekli cezalar kesildi. Yine işyerlerindeki sigortasız ve kayıt dışı çalışanlara ilişkin gerekli tespitler yapılarak cezai işlemler uygulandı.

YORUM EKLE

banner75