Bakan Yanık: 6,6 milyar liralık nakdi yardımda bulunduk

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, mart ayı içerisinde ihtiyaç sahiplerine 6,6 milyar liralık nakdi yardımda bulunduklarını açıkladı.

Bakan Yanık: 6,6 milyar liralık nakdi yardımda bulunduk

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, mart ayı boyunca bakanlık olarak verdikleri nakdi desteklere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Bakan Yanık, düzenli sosyal yardım programlarından faydalanan hanelere mart ayı içerisinde yaklaşık 231 milyon liralık Elektrik Tüketim Desteği verdiklerini ifade etti.

Bakan Yanık, ihtiyaç sahibi hanelere yönelik şubat ayında hayata geçirilen Doğal Gaz Tüketim Desteğinin ilk ödemelerinin de başladığını belirterek 80,5 milyon lira ödeme yaptıklarını ifade etti.

‘SGK ÖDEMELERİNİ BAKANLIK OLARAK ÜSTLENDİK’

Bakan Yanık, sağlık güvencesi olmayan ya da sağlık sigortası primleri Bakanlıkça karşılanan vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için destekte bulunduklarını ifade etti.

Bu doğrultuda Genel Sağlık Sigortası primlerinin karşılandığını kaydeden Bakan Yanık, “Vatandaşlarımızın SGK’ya ödemesi gereken 2,6 milyar liralık Genel Sağlık Sigortası primini Bakanlık olarak biz üstlendik. Ayrıca 2,8 milyon liralık hastane, ilaç, reçete, optik katılım payı adı altında ödenen tutarı da hak sahiplerine iade ettik” dedi.

ENGELLİ VATANDAŞLARA DESTEĞE DEVAM

Engelli vatandaşlara yönelik politikalar geliştirmenin yanı sıra ekonomik destek de verdiklerini belirten Bakan Yanık, bu kapsamda 653 milyon lira engelli aylığını, 836 Milyon lira yaşlı aylığını ve 1 milyar 260 milyon lira evde bakım yardımını hak sahiplerinin hesaplarına yatırdıklarını belirtti.

İHTİYAÇ SAHİPLERİ BAKANLIĞA EMANET

İhtiyaç sahibi ailelerin aile bütünlüğünü korumayı hedeflediklerini belirten ve bu doğrultuda Sosyal Ekonomik Destek sunduklarını belirten Bakan Yanık, şu ifadeleri kullandı:
“Ekonomik nedenlerle çocukların ailelerinden uzaklaşmalarının, farklı ortamlarda büyümelerinin önüne geçerek onların kendi aileleriyle bir arada, sağlıklı bireyler olarak yetişmelerini önemsiyoruz.”

“Bu kapsamda SED ile ihtiyaç sahibi aileler, çocuklarının başta eğitim olmak üzere diğer ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Mart ayı içerisinde ailelerimize toplamda 236 milyon lira destekte bulunduk.”

YORUM EKLE

banner75