Altın fiyatları 3 haftanın zirvesinde

Gram altın fiyatı, yaklaşık 3 haftanın en yüksek seviyesini görürken; ons altın fiyatı ise gün içerisinde 1811 dolar seviyesine kadar yükseldi. Dolar endeksi yükselmeye devam ettiği sürece dolar kurundaki oynaklığın sürebileceğini belirten Gedik yatırım Yatırım Danışmanı Karadağ, gram altındaki yükselişin devamı için, ons altın fiyatında 1835 dolar direncinin aşılmasının kritik olduğunu belirtti.

Altın fiyatları 3 haftanın zirvesinde

Altının gram fiyatı dolar kurunda ve altının ons fiyatında yaşanan yükselişin etkisiyle değer kazanırken 507 lira seviyesine kadar yükselerek 16 Haziran tarihinden beri en yüksek seviyeyi gördü. Yükseliş eğilimini beşinci gününe taşıyan gram altın, en düşük ise 501,13 lira seviyesine gerilerken; saat 11.18 itibarıyla yüzde 0.53 oranında yükselişle 506,39 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 823 lira, Cumhuriyet altını da 3 bin 394 liradan satılıyor.

Altın fiyatları, dün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 504 lira seviyesinde hareket ederken, yeni güne 502 lira seviyesinden başlamıştı.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) dün akşam açıklandığı 15-16 Haziran'da gerçekleşen son toplantısına ait tutanaklar sonrası artan tahvil talebi altının ons fiyatını baskılarken; ons altın bugün içerisinde en yüksek 1811 dolar seviyesini görürken; en düşük ise 1796 dolar seviyesini gördü. Ons altın, şu dakikalarda ise yüzde 0.25 oranında yükselişle 1808 dolardan işlem gördü.

ALTIN FİYATLATINDA YÜKSELİŞ İÇİN ZORLU SÜREÇ
Eda Karadağ - Gedik yatırım Yatırım Danışmanı

Küresel piyasalarda Fed’i konuşmaya devam ediyoruz. Dün akşam saatlerinde, 15-16 Haziran tarihlerinde yapılan Fed toplantısı tutanakları açıklandı. Tutanaklarda, varlık alım program hızını azaltmak için hedeflerde önemli ölçüde ilerleme şartının henüz sağlanmadığına değinilirken, bir süre daha ekonomiyi destekleyeceklerine vurgu yapılmış. Enflasyonda geçici bir yükseliş olabileceği aynı zamanda enflasyonist baskılar konusunda çok az endişe duyulduğuna da değinilmiş. Detaylara bakıldığında, komite içinde görüş ayrılıkları olduğu dikkat çekiyor. 16 Haziran akşamını hatırlayalım, yayınladıkları ekonomik projeksiyonlarla şahin olarak adlandırılan Fed, o toplantısının tutanaklarında ise güvercin bir tonda yorumlandı.

ABD VERİLERİ ÖNEMİNİ KORUMAYA DEVAM EDİYOR

Açıklanacak her veri fiyatları etkileyebileceği gibi Fed’in politikasına yönelik beklentileri de şekillendirecektir. Temmuz toplantısı için değil ancak Eylül toplantısının biraz daha önemli olduğunu o güne kadar Fed belirsizliğinin piyasalarda devam edebileceğini düşünüyorum. Son günlerde, ABD 10 yıllık tahvil faizindeki geri çekilmede dikkat çekici. Ekonominin hızlı toparlanma ihtimalinin zayıfladığını gösteriyor gibi bir fiyatlama oluştu. Mart ayında yüzde 1,77 seviyesine doğru tırmanan uzun vadeli tahvilin şu sıralarda yeniden şubat ayında gördüğü düşük seviyelere yüzde 1,30 altına gevşemiş durumda. Ancak ben bu hareketin çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum.

Piyasadaki belirsizlik tahvilin bu hareketine neden oluyor ama ilerleyen günlerde Fed’in şahinleşmesi ve net bir şekilde sıkılaşma yolunda adım atılacağına dair sinyal, tahvil faizinin de yeniden yükselmesine neden olabilir. Bu süreçte en azından ons altın üzerinde tahvil baskısının bir nebze de olsa azaldığını söylemek mümkün. 16 Haziran Fed toplantısı sonrası yönünü yukarı çeviren ve geri çekilmelerde sınırlı kalan bir Dolar endeksi (DXY) izliyoruz. En son mart ayında 93,00 puan üzerine doğru hareket eden DXY sonrasında düşüşe geçmiş ve bir süre yatay bir seyir izlemişti. Ancak son haftalarda 92,00 puan üzeri ısrarını sürdürüyor.

Piyasadaki gelişmelere rağmen geri çekilmelerde sınırlı kalarak, temkinli kaldığını gözlemliyorum. DXY hareketindeki ısrarı, ons altını baskıladığı için altında her ne kadar tahvildeki düşüşten kendisini beslese bile DXY nedeniyle 1815 dolar üzerine doğru hareketinde zayıf kalıyor. DXY yükselişini korumaya devam ettiği sürece ons altındaki baskının da sürmesini bu nedenle yükselişinde zorlanmasını beklemek mümkün olabilir. Bugün ve yarın ABD’de açıklanacak önemli bir veri akışı bulunmuyor. Piyasada iştah zayıf ve bu nedenle kararsız seyirler sürebilir. Ons altında da yön arayışının devam etmesini bekleyebiliriz.

YORUM EKLE