Akaryakıta büyük zam geliyor!

Sektör temsilcilerinden edinilen bilgiye göre, 30 Nisan’dan geçerli olmak üzere benzine 85 kuruş zam gelmesi bekleniyor.

Akaryakıta büyük zam geliyor!

Hem dolar kurundaki aşırı artış hem de Rusya-Ukrayna savaşının getirdiği riskler nedeniyle petrol fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle benzin ve motorin fiyatlarına zam üstüne zam gelmeye devam ediyor. Tam da Ramazan Bayramı tatilinin başlayacağı 30 Nisan Cumartesi günü benzine bir zam daha geliyor.

Benzine 30 Nisan’dan geçerli olmak üzere benzine 85 kuruş zam gelmesi bekleniyor.

KAÇ LİRA OLACAK?

Gelecek zammın ardından Bursa'da benzinin litre fiyatı 19.08 TL'den 19.93 TL'ye yükselecek. İstanbul'da bir litre benzin fiyatı ortalama 19,00 TL'den 19,85 TL'ye çıkacak. Ankara'da 19.11 TL'den 19.96 TL'ye, İzmir'de ise 19.10 TL'den 19.95 TL'ye yükselecek.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Akaryakıt fiyatları Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor.

Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

YORUM EKLE

banner75