Galaksinin en büyük kitapçısı

Türkiye Yayıncılar Birliği öncülüğünde kurulan, Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma (OKUYAY) Platformu tarafından yapılan “Türkiye Okuma Kültürü Araştırması 2019" raporuna göz atarak yazımıza başlayalım. Araştırma şirketinin 2008 yılında yaptığı ankette, katılımcıların yüzde 70’i net bir şekilde kitap okumadığını belirtirken, yeni araştırmada bu oran yüzde 36’ya düşmüş durumda. Son 3 ayda en az bir kitap okuduğunu belirtenlerin oranının ise yüzde 30’dan yüzde 64’e çıktığı görünüyor şeklinde bir sonuca varılmış. AA muhabirinin İngiltere merkezli Dünya Kültürü Puan Endeksi'nden derlediği verilere göre ise de dünyada en çok kitap okunan ülke Hindistan olurken, bu ülkeyi sırasıyla Tayland ve Çin takip ediyormuş.

Endeks, vatandaşların haftada okumaya harcadığı ortalama zamanı esas alıyor. Basılı kitapların yanı sıra gazete, dergi ve çevrim içi yazılı içerik gibi her türlü okunabilir materyal puanlama kapsamına dahil ediliyor.

Dünyada en çok kitap okunan ülke olarak liste başında yer alan Hindistan'da her vatandaş, haftada ortalama 10 saat 42 dakika kitap okuyor. İkinci sırada yer alan Tayland'da kişi başı haftada ortalama kitap okuma süresi 9 saat 24 dakika olurken, üçüncü sırada yer alan Çin'de ise halk haftada 8 saatini kitap okuyarak geçiriyor. Türkiye, haftada ortalama 5 saat 54 dakika kitap okunma süresiyle listenin 18'inci sırasında yer alıyor.

Bursa’da BKM denince akla kitap, Türkiye’de BKM denince de Yılmaz Erdoğan geliyordur herhâlde. Ama yazımın konusu Beşiktaş Kültür Merkezi değil, BKM Kitap. Aslında açılışta adı Bursa Kültür Merkezi idi. BKM Kitap’ın sahibi Kutbettin Bingölbali ile yapmış olduğumuz röportajda sormuştuk “Yılmaz Erdoğan’ın BKM’si ile isim yüzünden sorun yaşamadınız mı?” diye. Kutbettin Bey de aslında yaşadık diyerek hikâyeyi anlatmıştı. İsim tescili aşamasında Beşiktaş Kültür Merkezi’nden itiraz gelmiş, telefonda BKM’nin ortağı Necati Akpınar ile konuşan Kutbettin bey yaptıkları işi anlatmış. Sayın Akpınar da burasının bir kitabevi olduğunu öğrenince ben böyle bir şeyi nasıl yaparım, kendimize kitabevi kapattırdı nasıl dedirtiriz manasında bir şeyler söyleyerek ismi kullanmasına izin vermiş ama ayırt edici bir sloganı isimle birlikte kullanmak şartıyla. İlginç bir detay ise Necati Akpınar’ın bu sohbet ve samimiyet üzerine ailenin hayat hikayesini ilgi çekici bulduğunu belirterek Vizontele tarzı bir film bile çekebileceklerini teklif etmesi.

 

BKM Kitap, 5 bin metrekarelik Özlüce şubesini açtığında Avrupa’nın en büyük kitabevi diyerek tanıtım yapmış, röportajlar vermişti. Bizim yaptığımız röportajda kendisine bunu nasıl tespit ettiklerini, sizden önce bu unvanı kim taşıyordu diye sorduğumda “bizim yaptığımız seyahatlerde bu kadar büyüğünü görmedik, bilmiyoruz” dedi ama sabah.com.tr’de yer alan haberde bize bu unvanı Türkiye Kırtasiyeciler Birliği belirledi demiş. Ancak İngiltere’nin Londra şehrinde olan, altı kata yayılmış ve 12 bin 875 metre uzunluğunda raflara sahip Waterstones da, Piccadilliy şubesinin Avrupa’nın en büyük kitapçısı olduğunu iddia ediyor. BKM Kitap’a dönecek olursak yeni hedefleri dünyanın en büyük kitap mağazasını açarak Guinness rekorlar kitabına girmek. Şimdi Yalova yolunda 17 bin metrekarelik yeni bir şube açtılar. Guinness rekorlar kitabına 1999 yılında girmiş dünyanın en büyük kitapçısı Amerika’nın Newyork kentinde bulunan Barnes&Noble ve toplam alanı ise 14.330 m2 olarak kayıtlı. Bakalım BKM Kitap bu unvanı Türkiye’ye taşıyabilecek mi?

YORUM EKLE

banner80

banner75