Kiralarda fahiş artış şikayeti

Ev kiralarındaki fahiş artışa ilişkin vatandaşlardan şikayetler geliyor. Peki, artışın nedeni ne? İşte sektör temsilcilerinin değerlendirmeleri...

Kiralarda fahiş artış şikayeti

Özellikle İstanbul'da konut kiralarında fahiş artışlar gözleniyor. Okulların açılacak olması da göz önüne alındığında, talebin de yüksek olması, sektörde bu anlamda bir krize neden oluyor. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, "Anadolu Yakası'nda Kadıköy, Bostancı, Göztepe gibi semtlerde yüzde 50-60'lara varan, hatta daha fazla artış var. 1-2 sene önce 3 bin TL'ye bulduğunuz evi şu anda 4-5 bin TL'den aşağı bulamıyorsunuz. Avrupa Yakası'nda da bu hikaye Avcılar'da başladı" dedi.

"ÖNCE KENTSEL DÖNÜŞÜMLE BAŞLADI"

Aşa, "Kiralardaki fahiş artışlar önce kentsel dönüşümle başladı. Merkez ilçeler bu artıştan o bölgelerdeki kadar etkilenmedi ama Avcılar'da 1000 TL'lik ev, 2 bin 500 TL'ye çıktı, Suadiye'de, Bostancı'da kiralar 4-5 bin TL'ye çıktı" ifadelerini kullandı.

EV SAHİPLERİNDEN BAHANELER

Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Levent Küçük ise, "Kira artışlarındaki yüksekliğe ilişkin çok sayıda şikayet alıyoruz. Kiralarda fahiş fiyat artışı var. Ev sahipleri TÜFE kuralına uymuyor, daha da arttırmak istiyor ve çeşitli bahanelerle mevcut kiracıyı çıkarıp daha yüksek kirayla evlerini kiraya vermek istiyor" dedi.

YORUM EKLE

banner69

banner75