Firmalar 14. kalite ödülü için yarışıyor

Firmalar 14. kalite ödülü için yarışıyor
Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) ve KalDer Bursa Şubesi iş birliği ile bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Kalite ve Başarı Sempozyumu ve 2015 Bursa Mükemmellik Ödülü sürecine yönelik basın toplantısı, BUSİAD Evi’nde gerçekleştirildi. Bursa Mükemmellik Ödülü’nde yer alan kurumların temsilcilerinin de hazır bulunduğu toplantıya BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Günal Baylan, KalDer Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Elbay, Bursa Mükemmellik Ödülü Yürütme Kurulu (BMÖYK) Başkanı Sadettin Çiçek, KalDer Bursa Şubesi Genel Sekreteri Aykan Kurkur ve BUSİAD Genel Koordinatörü Basri Tüfekçioğlu, Bürosit Genel Müdürü Turgay Çalışkan ve Doğu Pres Genel Müdürü Yusuf Ekinci katıldı.
Toplantının açılışında konuşan KalDer Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Elbay, 14. Kalite ve Başarı Sempozyumu’nun hazırlıkları ve içeriği hakkında bilgi verdi. Elbay, 2003 yılından bu yana çağdaş kalite bilincinin Bursa ve çevresinde yaygınlaşması adına BUSİAD iş birliği ve TC Bursa Valiliği, Uludağ Üniversitesi, Uludağ İhracatçı Birlikleri ve AIESEC Bursa Şubesi destekleriyle organize edilen Kalite ve Başarı Sempozyumu’nun 14. yılında “Sürdürülebilir Mükemmellik” temasıyla 15-16 Nisan 2016 tarihlerinde gerçekleştirileceğini belirtti. Bu yıl neden “Sürdürülebilir Mükemmellik” temasının ele alındığıyla ilgili de bilgi veren Elbay, “Bugün dünden oldukça farklı, yarın daha da farklı olacak. Teknolojideki ve kültürler arası diyaloglardaki gelişme ve ilerlemelerle hızlı tüketim alışkanlıkları, bizlere baş döndürücü bir yaşantı sunuyor. Bu hızla ilerlerken karşımıza çıkan ani krizler, riskler ve azalan kaynaklar ise bazen sarsıntı yaşatıyor. Geçtiğimiz yıl düzenlenen sempozyumumuzda ‘yaşanabilir bir gelecek için mükemmellik yolculuğuna durmaksızın devam etmeliyiz’ demiştik. Peki bu yolculuğun sürdürülebilir olması için bireyler, kurumlar ve yönetimler üzerlerine düşen sorumlulukların farkında mı? 14. sempozyumda gelecek için sürdürülebilirlik, katılımcı yönetim stratejileri, sınırlı kaynakların verimli kullanılmasının yöntemleri, bireysel ve kurumsal sosyal sorumluluk gibi alanlar, uzman konukların katılımıyla tartışmaya açılıyor olacak. Sempozyumda öne çıkacak konu başlıklarını da şöyle sıralamak mümkün:
- Çevreye duyarlı, geri dönüşüme önem veren, yenilenebilir kaynak kullanımı,
- Çalışanları ve tedarikçileri ile bütünleştirilmiş bir çevre politikası,
- Etik kurallara uyan, kurumsal davranışları dengeli ve sağlam temellere dayalı, toplumsal değerlerin ve sosyal çevrenin korunmasına katkı koyan, yaratıcı ve yenilikçi ortamların gelişmesine olanak veren, katılımcı ve paylaşımcı bir yönetim anlayışı.
BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Günal Baylan da 2003 yılından bu ana düzenlenen sempozyumun, toplam kalite yönetiminin yaşamın her alanında kendine uygulama alanı bulması açısından geniş bir paylaşım platformu olma özelliği taşıdığını belirtti. Bu doğrultuda içeriğinin uzun çalışmalar neticesinde planlanmasının, düzenlenen sempozyumun örnek ve başarılı bir organizasyon olmasını sağladığını ifade eden Baylan, “Her yıl farklı bir tema ile gerçekleştirilen ve 3 binden fazla kişinin takip ettiği etkinlikte bu yıl da iş ve yaşam kalitesi konusunda örnek olan konuşmacılar yer alacak. Sempozyumun 2. günü akşamı Bursa Mükemmellik Ödülü törenimiz var. Bursa Mükemmellik Ödülü, kurum ve kuruluşları kalite çalışmalarına teşvik ederken, diğer taraftan da onlara sürdürülebilir bir gelecek için yeni bir yönetim modeli kazandırmayı hedeflemektedir” diye konuştu.

Baylan’ın ardından söz alan KalDer Bursa Şubesi Genel Sekreteri Aykan Kurkur da sempozyum programı hakkında ilgi vererek “Sempozyumda, katılımcılar 1 ana oturum, 4 alt oturum, Yaşam Kalitesi Oturumu, Bursa Mükemmellik Ödülü Töreni, 14. Kalite ve Başarı Fuarı, ‘Saklamıyorum, Paylaşıyorum’ Kitap ve Oyuncak Kumbarası, Karikatür Sergisi, Performans Gösterisi, Uzmanlık Grupları Poster Sunumları, Sempozyum hatırası fotoğraf çekimi, kitap imza saati gibi farklı etkinliklere katılabilecek” diye konuştu. Kurkur, sempozyumda yer alacak konuşmacılar hakkında da bilgi verdi. Sempozyumda katılımcılarla bilgi ve deneyimlerini paylaşacak isimler şöyle sıralandı:

Mete ÇUBUKÇU, NTV Program Yapımcısı Gazeteci-Yazar
Cengiz EROLDU, TOFAŞ CEO’su
Lisani ATASAYAN, Coca Cola İçeçek Türkiye Genel Müdürü
Burak ERTAŞ, Sahibinden.com CEO’su
Cenk ALPER, Kordsa Global CEO’su
Abdullah OSKAY, Hayat Sende Gençlik Akademisi Derneği Kurucusu
Emre DAYIOĞLU, Müzik Öğretmeni, Müzisyen, Araştırmacı, Gezgin, Derlemeci
Yrd. Doç. Dr. Nurdan Tümbek TEKEOĞLU, İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi, Yapımcı, Yazar
İskender GİRAY, Heykeltıraş
Tuna KARDEŞ, Foxconn Türkiye Genel Müdürü
Batur ERDOĞAN, ATOS Finansal Hizmetler Başkanı

Göksel KORTAY, Sanatçı
Haldun DORMEN, Sanatçı

Bursa Mükemmellik Ödülü Yürütme Kurulu (BMÖYK) Başkanı Sadettin Çiçek de geçtiğimiz Eylül ayında başlayan heyecanlı yolculukta sona yaklaşıldığını ve ödül sürecinde 2 özel 1 kamu kurumunun yer aldığını belirtti. Çiçek, şöyle devam etti: “Ödülde finale kalan Bürosit Doğu Pres ve İlhan Parseker Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni kutluyor, kendilerine başarılar diliyorum. 2015 Bursa Mükemmellik Ödülü’nün sonucu; 16 Nisan 2016 Cumartesi akşamı düzenlenecek törende açıklanacak. Mükemmellik sonu olmayan bir yol. Ödül alacak kurumların geçmiş yıllarda olduğu gibi ileride de ülkemizi yurt dışında başarılı bir şekilde temsil edeceğine inanıyorum.”

Ödül sürecinde yer alan Bürosit’in Genel Müdürü Turgay Çalışkan ve Doğu Pres’in Genel Müdürü Yusuf Ekinci ise EFQM Mükemmellik Modeli’ni uygulayan kurumların başarılarının kendilerine cesaret verdiğini belirterek, modeli bir yönetim sistemi olarak uygulamaya başladıklarını ve tören akşamını heyecanla beklediklerini dile getirdi.
Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2016, 16:57
YORUM EKLE

banner80

banner75