Uludağ Rusları bekliyor

Kış turizminin gözde mekanlarından Uludağ’da sezonun açılmasına sayılı günler kala Rus turistlerin erken rezervasyonları işletmecilerin yüzünü güldürdü.

Uludağ Rusları bekliyor

Uludağ’da kış turizminin açılmasına sayılı günler kala otellerde son hazırlıklarını tamamladı. 14 Aralık’ta açılması planlanan oteller işletmecilerin yüzü erken rezervasyonlarla güldü. Toplam 300 bin 980 metre uzunluğuna sahip 20 kayak pisti ve 6 bin 500 yatak kapasiteli 18 otel bulunan Uludağ, yerli ve yabancı konuklarını bekliyor. Bursa’nın Uludağ ile dünya çapında marka olmuş şehirlerden bir tanesi olduğunu belirten Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Güney Marmara Şube Başkanı Murat Saraçoğlu, “Uludağ’a 2011-2013 yılları arasında çok yüksek Rus turist akını olmuştu. O akımı tekrar yakalamak için çalışmalar yapıldı. Bu yıl itibariyle Rus turistlerin sayısında artış söz konusu olduğunu görüyoruz. Sezon açılmamış olmasına rağmen rezervasyonlarını yaptıklarını biliyoruz. Yurt içinde de rezervasyonların yapıldığını haberini aldık. Ancak Türkiye’yi öncelikle yabancı turist gruplarına açmak istiyoruz. Döviz getirici hizmetlerimizin ülke ekonomisine de oldukça katkısı oluyor. Rusya’nın da Türkiye karşı özel bir ilgisi var. Devlet büyüklerinin de yakın ilişkileri, iki ülke vatandaşının arasındaki dayanışmayı da arttırdığını görüyoruz. Bundan dolayı Rus tatilcilerin yaz turizminde Antalya, kış turizminde ise Bursa’yı tercih etmeleri çok önemli” diye konuştu.

Kış sezonunda Arap turistlerin Uludağ’a fazla ilgisinin olmadığını ifade eden Murat Saraçoğlu, “Ancak biz Arap coğrafyasına kışında Bursa’yı cazip hale getirmek için tanıtım faaliyetlerinde bulunuyoruz. Sadece yazın değil, kışında Arap turistler Bursa’ya yavaş yavaş geleceğini düşünüyoruz. Bursa’ya ve Türkiye’ye gelen turistin iyi döviz bırakması çok önemlidir. Yazın yapılan ziyaretlerde Bursa’nın bütün tüketim kaynaklarını kullanıyor. Bu da ekonomimize katkı sağlıyor. Ancak kışın ise yapılan aktiviteler Uludağ ile sınırlı kaldığı için ekonomiye katkısı daha az oluyor” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2018, 22:17
YORUM EKLE

banner69

banner70