Ersoy açıkladı: Turizm kolejleri geliyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy yaptığı değerlendirmede belirlenen meslek liselerinin turizm kolejlerine dönüştürüleceğini söyledi.

Ersoy açıkladı: Turizm kolejleri geliyor

Ersoy “Nitelikli turiste yoğunlaşmak lazım. Bunun için yeni bir strateji oluşturacağız. İlk yapılması gereken insan kaynakları, bu noktada Milli Eğitim Bakanlığı ile bir çalışma başlattık. 10 okulda eğitime başlıyoruz. Hazırlıkta İngilizceyi, lise 1’de ise ilk defa Rusçayı mecbur tutuyoruz. Lise 2’den sonra ise Çince ve Almancayı seçmeli olarak sunacağız” dedi.

Öğrenciler eğitimini 20 Nisan 20 Ekim tarihleri arasında, anlaşılan okullarda yapacak. İşbirliği yapacak oteller, öğrencilere kalacağı lojmanlardan eğitim alacağı yerlere kadar destek verecek.

Bu konuda görüş birliğine varıldı ve protokol imzalandı. 76 tane lise var 10 tanesi ile başlıyoruz, bu meslek liselerini turizm kolejlerine dönüştüreceğiz. Bu durumu öğrenciler için de cazip hale getirmek için ödeme yapılacak.

Hazırlıktan itibaren öğrenciye ödeme yapılacak. Hazırlıkta stajyer maaşı ile başlayacak. Hazırlıkta bir stajyer maaşı, lise 1’de stajyer maaşı çarpı 1.25 ve bu şekilde arttırılarak devam edecek.

2018, Turizmde rekor yılı olacak

2018 için Türkiye’ye gelen turist sayısında rekor kırılacak şu an için 40 milyon gibi rakam öngörüyoruz. Önümüzdeki yıl belki 48 milyonu geçeceğini tahmin ediyorum.

Müze kart çok fazla yaygınlaştırmak istiyoruz. Müzelerde elde ettiğimiz gelirlerin yüze 80'i yabancı kaynaklı. Mayıs ayına kadar bütün müzeler müze kart sistemine dahil olacak. Yerli turistimizi müze kart ile koruyacağız. Müzelerimiz Avrupa’ya göre çok ucuz giriş ücretlerini arttıracağız.

Hızlı bir şekilde bütün ülkeler güvenlik notumuzu kaldırdılar. Japon turist sayısında yüze 90 artış var. Japon’u getirmeyi sağladığınızda bütün Asya ülkeleri harekete geçiyor.

Bir turizmci olarak şunu söylemek istiyorum, Yeni İstanbul Havalimanı sayesinde ulaşım altyapımız komple çözülmüş durumda. İstanbul'un slot sıkıntısı vardı (uçuş izni) Yeni havalimanı ile bu sorun da çözülmüş oldu.

Erken rezervasyon rakamlarından yüzde 180 artış var. Batı turistinde yüzde 35'lik bir büyüme bekliyoruz. Turizmde eksiğimiz teşvik değil. Turizmde eksiğimiz doğru planlama ve programlama

AKM projesini 2021de bitirmeyi düşünüyoruz

26 Kasım’da ihale çağrısına başlıyoruz. Ocak gibi sözleşmenin yazılması Şubat ayın da ise temel atmayı gerçekleştireceğiz. Projenin bu kadar gecikmesinin nedeni aslında ihale maliyetlerini aşağı çekmekti. AKM projesini 2021'de bitirmeyi düşünüyoruz.

YORUM EKLE

banner70

banner69