TicaretArtikInternette .com

Türkiye’de e-ticaret, son yıllarda en çok gelişme gösteren sektörlerden biri olarak ön planda. Aynı şekilde dünya genelinde de benzer bir büyüme grafiğini görebiliyoruz. Bu hızlı gelişmenin kaynağı doğal olarak internet erişiminin ve internet kullanımının her geçen gün artması.

Ülkemizde ilk interneti 12 Nisan 1993 tarihinde ODTÜ kullanmaya başlamıştı. Ardından Bilkent, Boğaziçi, Ege ve İstanbul Üniversiteleri internete erişebildi. Daha sonra ilk internet siteleri başta haber ve blog siteleri olmak üzere ortaya çıkmaya başladı. İnternet altyapısındaki büyüme ve kullananların sayısı arttıkça yeni siteler arka arkaya yayına başladı. Günlük gazetelerin sahip olduğu internet siteleri, haberleri geceden ya da sabaha karşı sitelerinde paylaşmaya başladığında, güncel haberleri gazete almadan okumaya başlamış ve henüz 2000’li yıllara geçmemiştik.

Türkiye’de e-ticaret sitelerinin açılışı da 2000’li yılların öncesine rastlıyor. Bu alanda önemli kilometre taşlarından biri Hepsiburada’dır. 1998 yılında hayatına başlayan site, günümüzde yirminci yılını kutluyor. Geçen bu uzun sürede birçok rakibi oldu, bazıları yarı yolda kaldı bazıları hala yoluna devam ediyor. Hepsiburada ise bu sektörün ilk oyuncularından biri olarak, değişimlere hızlı adapte olmayı başardı ve ülkemizde e-ticaret sektörüne hala yön veriyor.

E-ticaretin gelişmesine ve büyümesine katkısı olan en önemli unsurlardan biri ülke nüfusunun büyüklüğü. Buna bağlı olarak bu büyüklüğün içindeki genç nüfusun oranı da önemli bir kriter. Çünkü genç nüfusun internet teknolojilerindeki hızlı değişimin parçası olması büyümeyi hızlandırıyor. Gelişen teknoloji sayesinde, internet siteleri üzerinde doğru ürünü, en uygun fiyata bularak satın alma süresi her geçen gün kısalıyor. Tabii burada bankaların sunduğu güvenilir ödeme sistemlerinin de payı çok büyük. Ödemenin sorunsuz ve güvenilir çözümlenmesiyle beraber bankalar, e-ticaretin önündeki endişelenme engelini de kaldırmış durumdalar.

E-ticaretin gelişmesine önemli bir desteği de lojistik firmaları sağlıyor. Önceden ürünlerin alıcıya teslim edileceği gün süresi önemsenmeden, sadece sağlam olarak karşı tarafa ulaşması beklenirken, günümüzde beklenti daha yüksek ve zaman çok değerli. Alıcı artık satın aldığı ürünün aynı gün kargoya verilmesini beklerken, bunu taahhüt eden internet siteleri de lojistik firmalarıyla ortak çalışma sistemi kurarak, paydaş haline geliyorlar. Ödemenin karşılıklı güvenle gerçekleşmesi ve lojistiğin hızlanması, ihtiyaçların öncelikle e-ticaret siteleri üzerinden sorgulanmasına yol açıyor.

Günümüzde gıdadan, hızlı tüketim ürünlerine; mobilyadan otomobile kadar birçok ürünün ticareti, elektronik olarak gerçekleşiyor. TUBİSAD (http://www.tubisad.org.tr ) raporuna göre ülkemizde 2017 yılında elektronik ortamdan gerçekleşen ticaret hacmi 42,2 Milyar TL. Özellikle son 5 yılda, her sene ortalama %35 artarak büyüyen e-ticaretin, 2018 yılında da büyümesini sürdüreceği öngörülüyor.

Ülkemizde e-ticaret pazarında gidilecek hala çok yol, görülecek hala çok köy var.

YORUM EKLE