‘Yenilenebilir enerji kültür meselesi’

MÜSİAD Bursa Şubesi enerji, Çevre ve Maden Sektör Kurulu tarafından düzenlenen 'Yerli ve Milli Teknoloji ile Sıfır Atıklı Enerji ve Organik Gübre Üretimi' konulu sektör kurulu toplantısı yapıldı.

‘Yenilenebilir enerji kültür meselesi’

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Özsoy, MÜSİAD Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gürses, Bursa İl Tarım Müdürü Hacı Dursun Yıldız, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Meclis Başkan Yardımcısı Murat Bayizit, BTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Aytuğ Onur ve Alparslan Şenocak, MÜSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Yetkin, MÜSİAD Bursa Şubesi Enerji ve Çevre Sektör Kurulu Başkanı Nurettin Bezir, Enerji Verimliliği Derneği(ENVERDER) Başkanı Mustafa Uysal, BUTEKOM Genel Koordinatörü Dr. Mustafa Hatipoğlu ile MÜSİAD Bursa Şubesi üyeleri katılım sağladı.

Toplantıda, MÜSİAD’ın girişimleri ile 81 ilde yaygın katılımlı çok ortaklı 81 Biyogaz, Organik ve Organomineral Gübre Tesisleri kurulumu projesi tanıtıldı.

Proje ile MÜSİAD üyelerinin bir araya gelerek; teknolojik, katma değerli, yaygın istihdam sağlayan, ortaklık ve kar/zarar modeli ile finanse edilen, ülkemizdeki atık potansiyelinin sadece yüzde 10’unu kullanımının öngörüldüğü yerli ve milli AIBOF teknolojisini kullanarak yatırım yapması planlanıyor.

81 ilde 81 Projenin Biyogaz, Organik ve Organomineral Gübre Tesisleri kurulumu projesiyle 486 MWe Toplam Kurulu Güç, 3,240,000,000 KWh / yıl elektrik üretimi, 1,215,000 ton/yıl organik gübre üretimi, 3,442,000 ton/yıl organomineral gübre üretimi, 20,695,500 ton/yıl atık berterafı, 5000 kişilik doğrudan istihdam, 400 Milyon dolarlık kimyasal gübre ithalatının önlenmesi ve 128 Milyon dolarlık doğalgaz ithalatının önlenmesi hedefleniyor.

Projenin tanıtıldığı toplantının açılışında konuşan MÜSİAD Bursa Şubesi Enerji ve Çevre Sektör Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Bezir, temiz ve yenilenebilir enerjiyi sıfır atıkla en iyi üreten ve bütün dünyanın kabul ettiği projenin sahibi Altaca Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Alper Önoğlu’nu Bursa’da ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Toplantıya İstanbul’dan katılan MÜSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Yetkin de,”MÜSİAD Ailesi olarak birbirine entegre ve kapsamlı projeler için çabalıyoruz. Tarım ve çevre politikalarımız için ilham verici bir sunum olacak bundan sonraki projeleri için Altaca Enerji’ye başarılar dilerim” diye konuştu.

Toplantının açılışında konuşan MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Gürses ise önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptıklarını belirtirken, ”MÜSİAD Bursa Şubesi olarak üyelerimiz ile birlikte düzenlediğimiz toplantılarımızı aralıksız sürdürüyoruz, önemli meseleler üzerinde çalışıyoruz. Hemem her sektörde kendini ispat etmiş ve ülkesini uluslararası alanda başarı ile temsil etmiş iş insanlarını davet etmeye devam ediyor. Çevre ile ilgili çok önemli bir sunum olacak Altaca Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Alper Önoğlu’na katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Daha sonra proje ile ilgili sunumunu yapan Altaca Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Alper Önoğlu Danimarka’dan verdiği örneklerle yenilenebilir enerji üretimi konusunda açıklamalarda bulundu.

Yeşil kalkınmada Danimarka modeli

Altaca Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Alper Önoğlu, “Danimarka, yeşil kalkınmada da Türkiye için model olabilir. Petrol krizinin yaşandığı 1973'te enerji ihtiyacının büyük bölümünü yurt dışından karşılayan Danimarka, o tarihte alınan kararla yerli kaynaklara yöneldi. Bu kaynakların en başında yenilenebilir enerji geliyordu. Yapılan yatırımlarla ülke ekonomisi 1980'den bu yana yüzde 80 büyürken, enerji tüketimi aynı kaldı, karbon emisyonu azaldı. 5.5 milyonluk ülke bugün yılda yaklaşık 6 milyar euroluk yeşil enerji teknolojisi ihraç ediyor. Paris anlaşmasıyla birlikte bu tutarın hızla artması bekleniyor. 2014 itibariyle yeşil teknoloji şirketlerinde 59 bin kişi çalışıyor. Bu Danimarka'nın toplam sanayi istihdamının yüzde 11'ine denk geliyor. Danimarka'nın yenilenebilir enerji sayesinde elde ettiği ekonomik büyümenin Türkiye için önemli bir model olabilir” dedi.

Toplanın son bölümüne katılan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da, MÜSİAD’ın başarılı çalışmalar gerçekleştirdiğini önemli faaliyetleri ile örnek olduğunu belirtirken, “Geri dönüşüm ve yenilenebilir enerji bir kültür meselesi. Bununla ilgili önümüzde pozitif örnek teşkil eden konular, yerler var bu konu ile ilgili istifade edilmesi gereken sunumundan dolayı Altaca Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Alper Önoğlu’na teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Gerçekleştirilen etkinliğin ardından MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Gürses, Altaca Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Alper Önoğlu’na katılımlarından dolayı hediye takdim etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER