'Siparişlerde yaşanan daralma derinleşebilir'

Bursa Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İş İnsanları Derneği( BOSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Rasim Çağan , küresel salgın koronavirüse karşı alınan tedbirleri enBursa.com'a anlattı. Beyaz yakalıların evden çalışması ve kronik rahatsızlığı bulunan mavi yakalılara izin verilmesi ile ilgili işletmelerin kolaylık sağladığını belirten Çağan, özellikle tekstil ayağında uluslararası siparişlerin azaldığına dikkat çekti. Çağan, firmaların ellerindeki mevcut siparişleri erittiğini, sürecin uzaması halinde daralmanın daha da derinleşebileceğini söyledi.

'Siparişlerde yaşanan daralma derinleşebilir'

Bursa sanayisinin can damarlarından biri olan Organize Sanayi Bölgesi'nde alınan tedbirlere değinen Çağan, şunlartı söyledi:

BURSA OSB'DE KORONA ÖNLEMLERİ

"Dışarıdan fabrikaya teması daha az sağlamaya çalışıyoruz. Fabrikaları dezenfekte ediyoruz. Servisleri çıkmadan önce vardiya değişimlerinde dezenfekte ediyoruz. Biraz biraz evden çalışmaya geçmeye başladık. Beyaz yakalıların evden çalışmasının yanı sıra mavi yakalılarda risk altında bulunan çalışanlar idari izinli sayılıyor. Biz böyle insanları tabii ki idare edeceğiz. Anneler var. Belki bir hafta falan idare edecekler ama süreç uzarsa onlara da izin vermemiz gerekecek."

Çağan özellikle tekstil sektöründe uluslararası firmaların siparişlerini azalttığını söyledi. Sürecin uzaması halinde daralmanın artacağını öngören Çağan, şöyle konuştu:

'SİPARİŞLERDE YAŞANAN DARALMA DERİNLEŞEBİLİR'

"Siparişlerde azalmalar başladı, özellikle tekstil tarafında büyük markalar siparişleri durduruyor. Bunun iki tane sebebi var. Birincisi uluslararası markalar önlerindeki pazarı göremiyorlar. İkinci ve enteresan olanı da onlar da kendilerince bu işe hizmet etmeye çalışıyorlar. İkinci ve enteresan olanı da onlar da kendilerince bu işe hizmet etmeye çalışıyorlar. Yani bir bütünlük içinde hareket ediyorlar. Fabrikaların daha az çalışması ve insanların biraz daha evde oturup bu izolasyon sürecini geçirmelerini sağlamak için siparişleri azaltıyorlar. Yani körüklemek istemiyorlar. Bu daralma sürecek. İlk aşamada belki çok sert bir daralma olmayacak çünkü daha önce alınan siparişler süzülüyor şu anda ellerinde. 15 gün sonra eğer bu iş devam ederse daha fazla daralma olacak."

BOSİAD Başkanı Çağan, koronavirüse bağlı durağanlığın beklediklerinden daha da uzun sürebileceğini söyledi ve ekeledi:

'AVRUPA'NIN BU İŞİ YÖNETMESİ ZOR'

"Ben bunun birkaç aylık bir süreç olacağını düşünüyordum ama birazcık daha uzuyor bu iş. Avrupa'nın bu işi yönetmesi daha zor. Çok savaş ve kriz yaşamamış Avrupa'nın böyle bir sorunu yönetmekte sorunları olacaktır, çok doğal bu. Çin daha sert kararlar alacak idari yapıya sahip. Avrupa'da ülkeler kendi sınırlarını kontrol etmeye çalışıyor ve Avrupa Birliği teması da biraz anlamını yitiriyor. Bir sürü sonuçları çıkacak bu işin bence."

YORUM EKLE

banner65

banner57